Ev Sahibi Olmak İsteyenlerin Açtırdığı Konut Hesabı 7 Bini Geçti

Konut sahibi olmak isteyen kişileri tasarruf yapmaya teşvik etmek amacı ile kullanıma sunulan devlet katkılı konut hesabı büyük ilgi görmeye devam ediyor. Henüz 4 aylık bir hizmet olmasına rağmen uzun vadede konut sahibi olmayı isteyen 7 bin kişi devlet katkılı konut hesabı açtırmış durumda.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sunulan bu hizmetten yararlanmak isteyen kişilerin ev satın almak üzere bir banka hesabı açtırmaları ve bu hesapta birikim yapmaları gerekiyor. Hesapta yapılan birikimin miktarı ve birikim süresi gibi farklı kriterlere bağlı olarak belirlenen oranlarda değişmekle beraber 15 bin liraya kadar devlet desteği alınmasına olanak sağlanıyor. İlk olarak geride bıraktığımız 2016 yılının Ağustos ayında kullanıma sunulan bu hizmetten yararlanmak isteyen kişilerce açılan hesaplarda biriken para tutarı ise 28 milyon liraya ulaştı.

En Az 3 Sene Para Biriktirilmesi Gerekiyor 

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen ancak yeteri kadar nakit birikimi olmayan kişiler için son derece cazip bir seçenek sunan bu hesap sayesinde hem yeteri kadar peşinat birikimi yapmış oluyorsunuz hem de hesapta biriktirdiğiniz paranın üzerine 15 bin liraya kadar devlet desteği alıyorsunuz. Bu fırsattan yararlanmak isteyen kişilerin en az 3 yıllık bir hesap birikiminde bulunmaları ve bu süre boyunca mutlaka düzenli ödeme yapmış olmaları şartı aranıyor. Bu şekilde açılan hesaplarda 3 yıllık birikim yapan kişiler biriken paranın yüzde 20’si oranında devlet katkısı alıyor ancak bu tutar 15 bin lira sınırını geçemiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz