Ev Sahibi Sözleşme Fesih Hakkı Nedir?

Taşınmazlar için yapılan kiralama işlemlerinde tarafların haklarını belirlemek ve korumak adına kira sözleşmesi imzalanmaktadır. Bu sözleşme imzalandığı tarihten itibaren üzerinde başka bir tarih belirlenmediyse 1 yıl geçerlidir. Ancak bazı durumlarda tarafların haklı fesih nedenleri kanıtlayabilmeleri durumunda tek taraflı olarak sözleşmeyi fesih etme hakkı bulunmaktadır. Peki, ev sahibi sözleşme fesih hakkı nedir?

Ev Sahibinin Kira Sözleşmesini Fesih Hakkı Nedir?

Ev sahiplerinin bazı belirli durumlarda kira sözleşmesini iptal etme hakkı bulunmaktadır. İşte bu hakka ev sahibinin kira sözleşmesini fesih hakkı adı verilmektedir. Bilindiği üzere kira sözleşmeleri üzerinde başka bir tarih ibaresi yer almadığı sürece 12 aylık olarak kabul edilir. Bu sürenin dolmasına rağmen sözleşme tarihinden 15 gün öncesine kadar ev sahibi tarafından aksi bildirilmediği sürece kira sözleşmesi yenilenmiş kabul edilir. Bazı durumlarda ise sözleşme tarihi devam etmesine rağmen ev sahibinin kiracıyı taşınmazdan tahliye etme hakkı da bulunmaktadır.

Kiracıdan Kaynaklı Tahliye Sebepleri Nelerdir?

Bazı durumlarda kiracıdan kaynaklı sebeplere dayanarak ev sahibinin taşınmazı boşaltma talebinde bulunma hakkı vardır. Kiracının kirayı bir takvim yılı içerisinde iki gere geciktirmesi ve ev sahibinin bunu ihtar yolu ile kanıtlaması haklı fesih nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır.Buna ek olarak kiralayan taşınmazı boşaltacağı bir tarihin yer aldığı  tahliye taahhütnamesi imzalayarak kiraladıysa bu durumda sözleşmede belirtilen tarihte taşınmazı boşaltmakla yükümlüdür.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz