Milyonlarca ev sahibi ile kiracıyı ilgilendiren çok önemli bir karar alındı. Yargıtay tarafından alınan yeni karar doğrultusunda artık kira sözleşmesinin tüm sayfalarında imza olma

Yargıtay Ev Sahibi ve Kiracıları İlgilendiren Çok Önemli Bir Karar Aldı
Milyonlarca ev sahibi ile kiracıyı ilgilendiren çok önemli bir karar alındı. Yargıtay tarafından alınan yeni karar doğrultusunda artık kira sözleşmesinin tüm sayfalarında imza olmasa dahi bu sözleşme geçerli olarak kabul edilecek. 
Gaziantep’te Açılan Dava Emsal Oldu
1 Ocak 2011 tarihinde açılan davada ev sahibi kiracısının 30 bin liralık biriken kirasını ödemesini talep etmiş, kiracı ise icra takibine karşı dava açarak itiraz etmişti. Kiracı savunmasında kira sözleşmesinin diğer sayfalarında imzası olmadığını, imzası olan ön sayfanın alakasız diğer sayfalara eklenerek kendisinin rızası dışında sahte bir sözleşme oluşturulduğunu iddia etmişti. Bu nedenle borcunu kabul etmeyen kiracının açmış olduğu itiraz davası karar bağlandı.
 
Bundan Sonra Diğer Sayfalarda İmza Aranmayacak
Yerel mahkeme kiracının lehine karar verirken ev sahibinin kararı temyize götürmesinin ardından devreye Yargıtay girdi ve emsal bir karara imza attı. Yargıtay kiracının sözleşmedeki imzanın kendisine ait olduğunu inkâr etmediğine dikkat çekerek davacının lehinde karar verdi. İşte o çok konuşulacak karar metni:
“Dayanak kira sözleşmesinin aslı tek parça olup, sözleşmenin ön sayfasında davalının imzası bulunmasa da Yargıtay’ın yerleşmiş kararlarına göre metin, içerik, anlam ve devam eden maddelerin bir bütünlük taşıması kaydıyla birden çok sayfadan oluşan yazılı sözleşmelerin tüm sayfalarının taraflarca imza edilmesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Mahkemece, işin esası incelenerek sonucuna göre bir karar verilmesi gerekirken, uyuşmazlığın yargılamayı gerektirdiği gerekçesiyle davanın reddine karar verilmesi doğru değildir. Karar bozulmalıdır. Açıklanan sebeplerle kararın bozulmasına, sair temyiz itirazlarının şimdilik incelenmesine yer olmadığına, istek halinde peşin alınan temyiz harcının temyiz edene iadesine oy birliği ile karar verildi.”

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.