Kısa süre önce alınan yeni yargıtay kararı ile, mülk sahibinden yazılı izin alınmadığı halde kiracının yapmış olduğu masrafların ödenmeyeceğine karar verildi. Bu emsal ile beraber kiracıların kafasına göre ev yada işyerine yaptığı harcamaların gideri mülk sahibinden alınmayacak.

Mahkeme Reddetti!

Geçtiğimiz günlerde kiralanan daire içerisine yapmış olduğu masrafların bedelini alamayan kiracı, Sulh Hukuk Mahkemesi‘ne başvurdu. Davacı olan kiracı, faydalı ve zorunlu yapılan masrafların belirlenerek ve yıpranma payının düşürülmesi hesaplanarak ortaya çıkan değeri isteme hakkı olduğunu savundu.

Mahkeme ise, bu taşınmazın tapuda ev olduğunu ancak yasaya uyulmamış bir şekilde bu taşınmazın işyeri olarak kullanıldığını ifade etti. Davacının zararını gösterecek bir delil sunamadığı için davayı reddettiği belirtildi. Yargıtay bu hakkı bozduğu için yeni bir dosya ile yeniden dava mahkemeye taşındı.

Ancak mahkemenin ilk kararında direndiğini ve Yargıtayın devreye girmesiyle yeni bir emsale imza atıldı. Dairede kiracıların yapmış olduğu faydalı giderlerin, vekaletsiz iş görme hükmüne uygun olmasına karar verdi.

Karar Belli Oldu!

Alınan karara göre, bundan böyle kiracılar her ne olursa olsun, işyeri veya mesken olarak kiraladıkları taşınmazlara yapmış oldukları faydalı veya diğer giderler için, mülk sahibi ile yazılı bir sözleşme yapmadıkları sürece, bu giderlerin hiçbir şekilde mülk sahibinden alınamayacağı ifade edildi. 

Böylelikle kiracıların taşınmazlara yaptıkları giderlerden, mülk sahibi sorumlu tutulmayacak. Ancak yapılan faydalı giderler sırasında mülk sahibine yazılı sözleşme yapıldığı taktirde, mülk sahibi bu gideri karşılayacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz