Yeni kanun gereği ev sahibi zam hakkını ÜFE ile sınırlamakta. Bu yeni uygulama ile beraber kira artışlarında enflasyon oranları ele alınacak. İşte detaylar…

Ev sahibi zam hakkı nedir?

Ev sahipleri zam hakkını ÜFE oranları ile doğru kurmalıdır. Kira artış oranlarının ÜFE’ye göre olması gerekiyor. 1 Temmuz 2012 yılında yürürlüğe giren bu durum ile yeni borçlar kanunu kapsamında kira artış oranlarının ise enflasyon oranlarına göre olması gerektiği ifade edildi.

Ev sahipleri zam haklarını bu düzenleme ile doğru şekilde kuruyor. Daha önceden ev sahipleri ile kiracıların tartışmalara neden olan zam oranları artık her ay ÜFE oranlarına göre yapılacak. Böylelikle hem kiracı hemde ev sahipleri arasında bir anlaşmazlık olmuyor!

ÜFE oranı nedir?

Gayrimenkul piyasasında kira zamları TÜİK tarafından açıklanmış olan 12 aylık ÜFE artışına göre hesaplanmakta. Sizlerinde kira sözleşme süreleriniz doluyorsa, kira artış oranına 2019 Haziran ayı enflasyon oranlarına bakmanız gerekiyor.

Dövizde ev sahibi zam hakkı nedir?

Gayrimenkulü dolar ve euro gibi birçok doviz cinsi üzerinden kiralayıp oturduysanız eğer, ÜFE rakamlarına gerek yok. Çünkü kurlarda kiralara 5 yıl kadar önceden zam yapma durumu söz konusu değil. Kiracılar ancak 5 yıl sonra zamlı kira ödeyebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz