Ev Sahibinin Haberi Olmadan Kira Sözleşmesi Devredilebilir mi?

Kiracı, sözleşme henüz bitmeden belli başlı nedenlerden dolayı bu sözleşmenin göz ardı edilmesini isteyebilir. Kirayı ödeyememe, bulunduğu alanın dar gelmesi, beklentinin karşılanamaması gibi durumlarda sözleşme üzerinde yapılacak işlemler ile bu tarz bir hakkın var olduğunu biliyoruz ancak kiracı, kontratı hiçbir şekilde feshedemiyor çünkü bu aşamada yasalar ev sahibinin de bazı hakları olduğunu karşımıza çıkartıyor ve her ne kadar mağdur olan kiracı da olsa, ev sahibi geri plana atılamıyor.

Sözleşme Devredilebiliyor

Az önce bahsettiğimiz durumda bir çıkar yolu arayışına giriyorsanız eğer, sözleşme devir işlemi sizlere en iyi şekilde yardımcı olacaktır diyebiliriz. Hem kendisinin, hem de ev sahibinin bu süreçten hiçbir şekilde zarar görmemesi adına sözleşme devir işlemleri yapılabiliyor ve bu sayede iki tarafta sorunsuz bir şekilde işini görmüş oluyor. Resmi ve hukuki bir çözüm önerisi olduğunu da belirtmekte fayda var yani böyle bir hak yasalar tarafından sizlere sunuluyor.

Bu durumda elbette kendi başınıza karar alamıyorsunuz, bulacağınız yeni kiracıyı ikna etmeniz ve en önemlisi de yazılı bir belge ile ev sahibini de ikna etmeniz gerekiyor. Ev sahibini ikna ettiğiniz takdirde karşı tarafa devir işlemi gerçekleşiyor.

Ev Sahibinin Rızası Olmadan Devir İşlemi Yapılamıyor

Kanunlar, bu aşamada ev sahibine daha fazla ayrıcalık sunuyor ve mal sahibi kişinin yazılı izni olmazsa eğer o evde kira süresi boyunca oturmak zorunda olduğunuzu da belirtmiş olalım. Bu aşamada yapılabilecek herhangi bir şey yok, bu yüzden ev sahibi ile anlaşmaya varmak adına çalışmalar yapmanız daha doğru olacaktır. Mantıklı bir süreç, bu yüzden kabul edilmeme gibi bir durum söz konusu olamaz çünkü ev sahibi de kirasını düzenli almak isteyeceği için bu teklifi kabul edecektir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz