Ev sahibi kiracı çıkarma sebepleri kanun kapsamında belirlenmiştir. bu bakımdan ev sahiplerinin mesken ihtiyacı duyması halinde yada evin tadilatı durumlarında kiracıya tahliye davası açma hakkına sahip.

Ev sahibi kiracı çıkarma nedenleri hakkında!

Ev sahiplerini ilgilendiren kiracı çıkarma sebepleri 6570 sayılı kanun kapsamında ifade edilmiştir. Bu bakımdan boşaltmada ev sahibinin öne sürdüğü nedenleri şöyle ifade edebiliriz.

Ev sahibi kiracı çıkarma nedenleri nedir?

Yazılı tahliye taahhüdü: 

Kiracı söz konusu olan evi sahibine noterden almış olduğu belge ile taahhüt etmiş ise, yinede bu evi boşaltmaz ise ev sahibi 1 ay içerisinde icra dairesi üzerinden evin boşaltma talebini yapabilir.

Mesken ihtiyacı: 

Ev sahibinin eve ihtiyacı olursa, kiraya vermiş olduğu meskeni, kendisi kullanmak isteyebilir bunun için kira sözleşmesinden 1 ay sonra dava açabiliyor.

İşyeri ihtiyacı: 

Ev sahibinin, eşi yada çocukları kirada olan evi meslek yada sanat için bir işyerine dönüştürüp kullanacak ise, sözleşme bitiminden 1 ay içerisinde açabilir.

Kira bedelinin ödenmemesi: 

Kiracıların kira ücretini düzenli ödemesi yada çok fazla sorun oluşturması halinde, ev sahipleri ilk olarak 1 yıl içerisinde 2 geçerli ihtarname çekiyor ve ardından durum düzelmediği taktirde, dava açabiliyor. İhtarname çekilmemiş olması durumunda kira kontratının bitimiyle beraber 1 ay içerisinde direk dava açabilme hakkına sahipsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz