Ev Sahiplerinin Ödeyeceği Vergi Bedeli Arttı

Sahip oldukları evlerden kira geliri elde eden mal sahipleri, kira gelir vergisi ödemekle yükümlü oluyor. Torba Yasa ile birlikte ev sahiplerinin ödeyecek olduğu vergide artış söz konusu oldu.

Götürü Gider Yüzde 15’ Düşürüldü

Yüzde 25 oranında olan belgesiz götürü gider, 5 Aralık 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 7061 sayılı yasanın 14. maddesi ile yüzde 15 oranına düşürüldü. Bu kural, 2018 yılında elde edilecek kira gelirlerini beklemeden, 2017 yılındaki kira gelirleri için de uygulamaya konuldu. Bu uygulamanın sonucunda götürü giderin alternatifi olan gerçek gidere yönelmeler artacak. Gerçek giderlerde yüzde 15 ya da yüzde 25 gibi sınırların olmaması, geliri kadar gerçek gideri olanların hiç vergi ödemeyecek olması bakımından tercihlerde artış bekleniyor. Gerçek gider yönteminde bulunan iki temel koşul ise; belgeye dayalı olması ve beş yıl süre ile belgelerin saklanması oluyor.

Mazars Denge İstanbul Vergi Ortağı Yeminli Mali Müşavir Dr. Numan Emre Ergin’in bu konu ile ilgili açıklamaları: ” Kira gelirlerinden indirilecek giderlerin belirlenmesinde kullanılan yöntemlerden birisi olan götürü gider uygulamasında, götürü gider oranı 2017 yılında elde edilen gelirlere de uygulanmak üzere yüzde 25’ten yüzde 15’e indirildi. Bu durum ise ev sahiplerinin kira gelirleri nedeniyle daha fazla vergi ödeyecekleri anlamına gelmektedir. Örneğin, başka bir gelirin olmadığı varsayımıyla, bir gayrimenkulün aylık 2 bin lira üzerinden konut olarak kiraya verilmesi durumunda yüzde 17 daha fazla vergi ödenecektir” şeklinde oldu.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz