Milyonlarca gayrimenkul sahibini yakından ilgilendiren veri ödemeleri 1 Temmuz itibari ile başlıyor. Kira ile değer artış kazancı vergisinin ikinci taksit ödemeleri ise 31 Temmuz 2019’da bitiyor.

Geçtiğimiz yıl meskenlerini kiraya verenlerle beraber evini satan kişilerin elde etmiş oldukları gelirler için gelir vergisi ödemeleri bu yıl gerekmekte. Gelir vergisinin ilk taksitlerini 1 Mart günü öderken 31 Mart‘a kadar bir süre tanınmıştı.

Kira ile değer artış kazancı vergisinin ikinci taksit ödemeleri de geldi çattı. 1 Temmuz günü ödemeler başlıyor ve 31 Temmuz gününe kadar devam edecek. Ödemeleri beyan etmeyenlerin ise faizle karşılaşmaları mümkün.

Kira gelir vergileri için geçtiğimiz yıl içerisinde kiraya verenlerin 3 bin 800 TL’den daha fazla bir gelir elde edenlerin ödemesi gerekiyor. Bu sınırın altında kalanların ise beyanname vermesine gerek yok.

Vergileri nereye öderiz?

Kira gelir vergilerini ve değer artış kazancı vergilerini vergi dairelerine ödemeniz gerekiyor.

Kimler vergi ödüyor?

Ülkemizde yer alan bütün gayrimenkuller için emlak vergisi ödememiz gerekmekte. Konut yada iş yeri gibi mülkler için çevre temizlik vergisi de ödüyoruz. Geçtiğimiz yıl içerisinde kira geliri olanların da kira geliri vergisi ödemesi gerekmekte. Taşınmazlarını geçen yıl satanların ise değer artış kazancı vergisi ödeyeceğini hatırlatalım.

2019 yılı vergileri hakkında!

Yıllık Toplam Kazanç: 18.000 TL’ye kadar
Vergi Dilimi: Yüzde 15

Yıllık Toplam Kazanç: 18.000 TL- 40.000 TL arası
Vergi Dilimi: Yüzde 20

Yıllık Toplam Kazanç: 40.000 TL -98.000 TL arası
Vergi Dilimi: Yüzde 27

Yıllık Toplam Kazanç: 98.000 TL üzeri
Vergi Dilimi: Yüzde 35

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz