Ev Sahipleri Kiracılara Yüzde Kaç Zam Yapabilir?

 

Ülkemizde milyonlarca insanın kirada oturduğunu ve senelik sözleşmeleri yenilerken, kirada yapılan zam oranlarını herkesin kendisine göre belirlediğini baz alırsak ne kadar yapılması gerektiği konusunda hem ev sahipleri hem de kiracılar arasında anlaşmazlık söz konusu olması sağlanmaktadır. Türkiye’de 20 milyon aşkın kiracının olduğu gözlemlenmiş bir durum olup, sözleşmesi yenilenen vatandaşlar için bir yenilik söz konusu olarak kira zam oranı devletin belirlediği istatistiklere göre yapılması kararlaştırılmıştır. Bu durum ise arada anlaşmazlık çıkmasının önüne geçerken, herkesin adil şartlar içerisinde zam uygulamasından yararlanması sağlanmıştır. Peki, buna göre ev sahipleri kiracılara yüzde kaç zam yapabilir?

Kira Zamlarında ÜFE’ye Bakılıyor!

 

Kira zam oranlarının yasal sınırı 1 Temmuz 2012 tarihinde Borçlar kanunu ile karar verilmiş olup, kiracı ve ev sahibi arasında anlaşmazlık halinde taraflar kira zam oranı olarak ÜFE’yi aşamamaktadır. ÜFE oranı ise Türkiye İstatistik Kurumu tarafından aylık olarak hesaplanarak sizlere sunulmaktadır. Buna göre ise kiracı ile ev sahibi arasında olan sözleşme hangi yılın hangi ayında yenilenmesi gerekiyor ise o ayın ve yılın ÜFE oranı baz alınarak maksimumum zam bedeli hesaplanabilir. Bu bedelin aşağısı mümkün olurken, yukarısı ise yasal olmamaktadır. Kira zam oranları ise Kasım ayı için şuan açıklanmış olup, bu oran ise 23,73 oranında maksimum zam bedeli gözlemlenmiştir. Bu bedel üzerinden bu ay kiralara zam uygulaması mümkün olabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz