Türkiye’de Her 100 Kişiden 60 Tanesi Ev Sahibi

2018 yılına girilmesi ile beraber 2017 yılına ait veriler açıklanmaya devam ediyor. 2017 yılında yapılan toplam konut satışı rakamları da açıklandı ve buna göre geçen senenin ilk 11 ayını kapsayan süreçte toplamda 1 milyon 276 bin 342 tane konutun satışı gerçekleştirildi. Yapılan satışların ardından Türkiye’de toplam nüfusun yüzde 60,4’ü kendi evinde ikamet ediyor. Açıklanan son verilere göre ülkelerin ev sahipliği sıralamasında da 41. basamakta yer aldı.

Dünya Ortalamasında Oldukça Gerideyiz

tradingeconomics tarafından gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye ne yazık ki ev sahipliği oranlarında dünya ortalamasının oldukça gerisinde kaldı. Araştırmaya dâhil edilen 47 ülke arasında Türkiye sahip olduğu 60,4 oranı ile ancak 41. basamakta kendisine yer buldu. Konut sektöründe 2017 yılının ilk 11 aylık sürecinde Türkiye il sınırları içerisinde 1 milyon 276 bin 342 adet konutun satışı gerçekleştirildi. Elde edilen rakam emlak sektöründe 2017 için belirlenen yılsonu hedeflerinin yakalandığını ortaya koyarken 2018 yılı için sektör kendisine çok daha büyük hedefler koymuş durumda.

Liderliği Mauritius Aldı

Sıralamada ev sahipliği oranı en yüksek olan ülke Doğu Afrika ülkeleri arasında yer alan Mauritius oldu. Yüzde 99,10 oranı ile listede birinci sırada yer alan Mauritius’u ise yüzde 96 oranı ile ile Romanya takip etti. Listenin üçüncü basamağında ise yüzde 90,90 ortalaması ile Singapur oldu. Türkiye ise listede ancak kendisine 41. basamakta yer bulabildi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz