Bazen ev sahipleri, belirtilen orandan fazla zam uygulamasında bulunabiliyor. Ve kiracıyı şaşırtacak hatta zorlayacak meblağlara çıkabiliyor kira. Birçok kiracının kafasını kurcala

Ev Sahiplerinin Yapabileceği Zam Oranı Nedir? 
Bazen ev sahipleri, belirtilen orandan fazla zam uygulamasında bulunabiliyor. Ve kiracıyı şaşırtacak hatta zorlayacak meblağlara çıkabiliyor kira. Birçok kiracının kafasını kurcalayan sorular; ev sahibi kiraya yüzde kaç zam yapabilir? Kabul edilmediği takdirde kiracıyı evden çıkartma hakkına sahip mi?
Türkiye İstatistik Kurumu’nun her ay açıkladığı ÜFE oranına göre yıllık ortalamanın belirlenmesiyle, Yeni Borçlar Kanunu’na göre kiraya yapılabilecek zam artışı hesaplanıyor. 
Ev sahibi Üretici Fiyat Endeksi’nin oranının daha üzerine çıkabilir mi?
Ev sahibinin istediği zammı yapması, kiracıyla yapılan sözleşmenin üzerine çıkması mümkün değil. Ve bu sebeple zammı kabul etmeyen, karşı çıkan kiracıyı da evden çıkartma gibi bir hakkı söz konusu bile olamaz. Kiracıların, sözleşmede belirtilen kira artış oranının üzerinde sunulan zamma itiraz etme gibi bir hakkı elbette var.
Kiracıların merak ettiği bir diğer konu ise; yapılan sözleşmede kira artış oranı belirtilmediği takdirde ev sahibinin istediği ücreti sunup sunamayacağı.
Sözleşmede kira artış oranı belirtilmediği takdirde ev sahibi ve kiracı hangi durumla karşı karşıya kalır?
Sözleşmede belirtilmemiş olsa dahi ev sahibinin, kiracıdan ÜFE oranının üzerinde bir zam istemesi mümkün değil. Ev sahibi, böyle bir zam uygulamak istediği takdirde mahkemeden hakim kararına ihtiyaç duyacaktır. Bedelin rayiçlerin altında olması söz konusu ise, hakimin sunduğu rakam bu konuda daha açık ve belirleyici bir sonuca varılmasını sağlayacaktır.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.