Ev Satarken Kimler Gelir Vergisi Ödemekle Yükümlüdür?

Ev satışında bilindiği üzere hem evi satan hem de evi satın alan kişilerin belirli vergileri ödemesi gerekiyor. Evi satan alan kişilerin ödemesi gereken vergiler arasında bazı durumlarda gelir vergisi de bulunuyor. Peki, ev satarken gelir vergisi ödenir mi, ev satarken kimler gelir vergisi ödemekle yükümlüdür?

Ev Satarken Gelir Vergisi 

Taşınmaz malların el değiştirmesi işleminde bir takım vergilerin ödenmesi kanuni zorunluktur. Bunlardan biri de gelir vergisi ödemesidir. Ancak her evini satan kişinin gelir vergisi ödemesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Ev satışında gelir vergisi ödemesi satın aldığı evi 5 yıllık süre dolmadan satan kişiler için sadece bu satıştan kazanç sağlamaları durumunda zorunlu tutulmaktadır. Yine bu kazanç için de gelir vergisi istisnası uygulanmaktadır.

Yani satın aldığı evi 5 senelik süre dolmadan satan ve bu satıştan elde ettiği kazanç gelir vergisi istisnası üstünde kalan kişilerin gelir vergisi ödemesinde bulunmaları zorunludur. Bu kriterlerin dışında kalan kişilerin ise ev satışında gelir vergisi ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Ev satışında gelir vergisi ödemekle yükümlü olan kişilerin ise tahakkuk eden gelir vergisi tutarlarını 2 eşit taksit halinde ödemelerine de olanak sağlanmaktadır. Ev satışında gelir vergisi istisnası olarak uygulanan tutar 11 bin lira olarak uygulanmaktadır. Yani satın aldığı taşınmazı 5 sene dolmadan satan ve bu satıştan 11 bin liradan daha fazla kazanç elde eden kişilerin gelir vergisi ödemeleri gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz