Ev Satın Alanların Ödediği 8 Masraf

Ev sahibi olmak isteyenlerin, ev satın almaları durumunda ödemeleri gereken bazı masraflardan haberdar olmaları gerekiyor. Söz konusu masraflar; tapuda ödenecek masraflar, vergiler, emlakçı ile çalışılması durumunda ödenen masraflar olarak sıralanabilir.

Tapu Harcı Masrafı

Ev satın alanların içerisinde bulundukları süreç içerisinde ödemek zorunda oldukları tapu harcı bedeli aslında binde 20 oranında alınıyordu. Fakat 30 Eylül 2017 tarihine kadar uygulamada olan tapu harcı indiriminde, söz konusu oran binde 15 olarak alınıyor. Alıcı, satıcının da tapu harcını öder ise anlaşma yapılarak tapu harcı bedeli satış bedelinden düşürülebiliyor.

Tapu Döner Sermaye Bedeli

Ev satın alan kişinin tapu dairesinde ödemek zorunda olduğu tapu döner sermaye bedeli, 2017 yılı için 90,50 TL olarak alınıyor.

Emlakçı Komisyon Bedeli

Ev satın alırken emlakçıya ödenecek olan komisyon bedeli, hem alıcı hem de satıcı tarafından ayrı ayrı ödeniyor. 2017 yılı için belirlenmiş olan komisyon bedeli, satış bedeli üzerinden yüzde 2 oranında + KDV olarak alınıyor.

Kredi Masrafları

Konut kredisi imkanı ile ev satın alan kişiler, kredi masraflarını da ödemek zorunda oluyor. Ayrıca isteğe bağlı olarak yapılan kredi sigortaları, senelik olarak yenileniyor olup, dilenirse iptal de ettirilebiliyor.

DASK Sigortası

Ev satın alırken yapılması zorunlu tek sigorta olan DASK, beraberinde belli oranlarda prim ödemelerini de getiriyor. DASK için ödenen bedel, söz konusu taşınmazın türüne ve büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebiliyor. 2017 tarihi itibari ile belirlenmiş olan sigorta bedellerini hesaplarken kullanılan, yapı tarzına göre tespit edilen metrekare birim maliyetleri şu şekilde oluyor;

Çelik – Betonarme Karkas Yapılar için 800 TL,
Yığma Kagir Yapılar için 575 TL,
Diğer Yapılar için 295 TL.

Abonelik Ücretleri

Ev satın alan kişilerin, evi kullanabilmek için elektrik, su ve doğalgaz gibi abonelikleri üzerine alması gerekiyor. Her bir abonelik için farklı tutarlarda ödeme yapılıyor. Doğalgaz abonelik ücreti, diğer aboneliklere kıyasla biraz daha fazla oluyor ve iki taksit halinde faturaya yansıtılabiliyor.

Emlak Vergisi

2017 yılı içerisinde ev satın alan kişilerin emlak vergisi ödeme yükümlülükleri, 2018 yılından itibaren başlıyor. Evler için ödenecek olan emlak vergisi oranları normal yörede binde 1, büyükşehirde ise binde 2 oranında alınıyor.

Çevre Temizlik Vergisi

Çevre temizlik vergisi, evlerdeki su tüketim miktarı üzerinden hesaplanıyor ve su faturasına yansıtılıyor. Böylece su faturasını ödeyen kişiler, çevre temizlik vergilerini de ödemiş oluyor. Çevre temizlik vergisi, metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 28 kuruş, diğer belediyelerde 21 kuruş olarak alınıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz