Ev sahibi olmak isteyenler bazen ufak detayları gözden kaçırabiliyor. Fakat bazen gözden kaçırılan bazı noktalar kişinin hem parasını hem zamanını hem de bütün hayallerini boşa çık

Ev Satın Alırken Projeye Dikkat Edin
Ev sahibi olmak isteyenler bazen ufak detayları gözden kaçırabiliyor. Fakat bazen gözden kaçırılan bazı noktalar kişinin hem parasını hem zamanını hem de bütün hayallerini boşa çıkarabiliyor.
Projeye Dikkat Edin
Ev satın alırken ev sıfır olsa da, ikinci el olsa da projeyi dikkatle incelemek gerekiyor. Proje üzerinde konutun alanının krokisini, bulunduğu konumu, konut içerisindeki odaların konumu ve söz konusu olarak metrekareleri ile evin toplam metrekaresi incelenebiliyor. Proje halinde olan bir konut satın almak istendiğinde, konutun metrekare hesaplamasının net metrekare olarak mı brüt metrekare olarak mı hesaplandığına dikkat etmek gerekiyor.
Metrekare Hesaplamaları Sizi Şaşırtmasın
Emlak Değerleme Uzmanı Cansel Turgut Yazıcı, projelerdeki metrekare hesaplamalarının konutu satın aldıktan sonra kişiyi hayal kırıklığına uğratabileceğini, “Ev projelerine baktığınız zaman dikkat etmeniz gereken şey, doğru ürünleri birbirleri ile kıyaslamak. Ben buna piyasada elmaların ve armutların kıyaslaması diyorum. Bazen baktığınız zaman, iki proje arasından, birinde brüt metrekare tanımı ile diğerindeki brüt metrekare tanımının birbirinden farklı olduğunu görüyorsunuz. Yani, dairenin kullanım alanları ile kullandığınız net alan birbirinden farklı oluyor. Bir bakıyorsunuz, bir projede net metrekarede balkonu tanımlamışlar, diğerinde tanımlamamışlar. Brüt metrekarede 130 metrekare olarak belirtilen dairenin, teslim edildiği zaman aslında 90 metrekare olduğu görülebiliyor.” sözleri ile belirtti.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.