Gayrimenkul alım ve satım işlemleri esnasında, tapu harcı ödenirken mülkün değerini az göstererek tapu harcını eksik ödeyenler, Maliye Bakanlığının dikkatinden kaçmıyor.

Ev Satın Alırken Vergi Kaçakçısı Olabilirsiniz
Gayrimenkul alım ve satım işlemleri esnasında, tapu harcı ödenirken mülkün değerini az göstererek tapu harcını eksik ödeyenler, Maliye Bakanlığının dikkatinden kaçmıyor. 
Rayiç Bedellerinin Güncel Olması Gerekiyor
Gayrimenkul alım ve satımlarında, mülkün değerinin az gösterilmesi ile tapu harcını eksik ödeyenler, vergi kaçakçısı ile eşdeğer kabul ediliyor. Mülk değerini eksik gösteren vatandaşlar ve müteahhitlerin haricinde, belediyelerde kayıtlı olan rayiç bedeller güncel değil ise tapu harcını eksik ödeyenler de vergi kaçakçısı olarak kabul ediliyor.
“Ev Alayım Derken Vergi Kaçakçısı Olmayın”
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, yaptığı açıklamalarda bilinçli ya da bilinçsizce yapılan eksik tapu harcı ödemelerinin sonucunda hem alıcının hem de satıcının cezalandırılacağını belirtti. Mahmut Şahin’in açıklamaları,  “Kimi zaman tapu harcının eksik ödenmesi ya da müteahhidin eksik vergi ödeme isteği sonucu bilinçli olarak, kimi zaman da bilinçsizce gayrimenkulün değerinin düşük gösterilmesi vergi cezalarına yol açıyor. Ev alayım derken vergi kaçakçısı olmayın.” şeklinde oldu.
Vatandaş Bilinçleniyor
Mahmut Şahin, tapu harcının eksik ödenmesine ilişkin yapılan takiplerin yaygınlaşması ile birlikte vatandaşların da bilinçlendiğini, duyarlı yaklaşmaya başladıklarını belirtti. Vatandaşın, artık ceza gelmeden tedbirlerini aldığını da ekleyen Şahin, “Geçmiş yıllarda bize ulaşan tüketiciler, ‘Böyle bir ceza kağıdı geldi ödemek gerekir mi’ diye sorarlardı. Şimdi ise ‘ben evi tapu alırken düşük bedelli göstermiştim, ceza geliyormuş, gelmeden ne yapabilirim’ diye soruyorlar. Vergi dairesinden vergi kaçırıldığına dair bir evrak gelmesi bile çok üzücü. Pişmanlıktan yararlanmak için vatandaş, Bakanlık tespit etmeden elini çabuk tutup, bildirimde bulunmalı ve eksik ödediği bedeli ödemeli. Böylece gelecek diğer cezalardan kurtulabilir. Öte yandan satıcı ile aracı arasındaki sözleşmede tapu harcının kime ait olduğu yazar. Eğer tapu harcı müteahhide aitse satıcı ödediği tapu harcı cezasını geri alacak davası açarak alabilir. Bizler bu konuda tüketiciye yol gösteriyoruz.” açıklamasını yaptı.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.