Ev Satın Almak İsteyenler Önceliği Kendi Yaşadıkları Çevreye Veriyor 

ERA Türkiye Gayrimenkul tarafından gerçekleştirilen gayrimenkul satın almak isteyen kişilerin satın alma süreci değerlendirme verileri açıklandı. Açıklanan verileri yorumlayan ERA Türkiye Gayrimenkul Direktörü Ufuk Şevki ev almaya karar veren kişilerin genel eğilimlerinin ilk olarak kendi oturdukları yakın çevrede arayışa başlamak olduğunu belirtti.

Gençler Ev Almaya Devam Ediyor 

Ev alan kişilerin yaş ortalaması incelendiğinde ilk defa ev sahibi olan kişilerin yüzde 75’inin yaş ortalaması 35 yaşın altında olduğu görülürken satın alma süresinin ortalaması dikkate alındığında ise bu sürenin 12 hafta civarında olduğu görülüyor. Ev satın almak isteyen kişilerin artık ilk olarak internetten araştırma yaptıkları verilerde açıkça görülürken bu da artık emlak şirketlerinin de internette yoğunlaşmalarına neden oluyor.

Gayrimenkul Yatırımı Evli Çiftler Tarafından Tercih Ediliyor 

Gayrimenkul yatırımı yapan kişiler incelendiğinde evli çiftlerin gayrimenkul yatırımını daha çok tercih ettikleri görülürken, gayrimenkul yatırımı yapan her 100 kişiden 66 tanesinin evli olduğu görülüyor. Türk halkının ev alma tercihlerini etkileyen önemli faktörlerden biride komşuluk ilişkileri oluyor. Ev satın almak isteyen kişiler yakın komşuluk ilişkileri kurmak istiyor ve buna uygun projeleri tercih ediyor. Konut kredisi kullanarak ev sahibi olan kişilerin ise sabit faizli konut kredisi kullandığı görülürken sadece yüzde 5 oranında değişken faizli kredi kullanımında bulunulması tüketicinin yüksek riski üstlenmediğini gösteriyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz