Ev Tadilatları İçin İzin Almak Şart mıdır?

Ev için yapılan bazı tadilatlarda belediyeden izin almak gerekiyor. Söz konusu izni gerektiren tadilat türleri farklılık gösterebilir.

Tadilat ruhsatı gerektiren tadilatlar arasında; dışarıdan bakıldığı zaman gözüken, sonuç olarak alanda değişiklik yaratan ve binanın taşıyıcı unsurlarında etki gösteren tadilatlar yer alıyor.
Tadilat ruhsatı gerektirmeyen tadilatlar arasında ise; boya-badana, fayans ve parke döşemeleri, elektrik ve sıhhi tesisat gibi ufak tadilatlar, kiriş gibi taşıyıcı unsurları etkilemeyip tamamen iç kısımları etkileyen tadilatlar yer alıyor.

Her ne kadar tadilatlar iç kısımlarda olacak ve dışarıdan gözükmeyecek şekilde olsa da bazen belediyeye danışmak gerekebiliyor. Kat maliklerinin ana yapıya zarar vermemesi gerektiğini belirten, Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 19. Maddesi şu şekilde;

Madde 19 –
Kat malikleri, ana gayrimenkulün bakımına ve mimarı durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar.
Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça ana gayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz. Ancak, ortak yer ve tesislerdeki bir bozukluğun ana yapıya veya bağımsız bir bölüme veya bölümlere zarar verdiğinin ve acilen onarılması gerektiğinin veya ana yapının güçlendirilmesinin zorunlu olduğunun mahkemece tespit edilmiş olması halinde, bu onarım ve güçlendirmenin projesine ve tekniğine uygun biçimde yapılması konusunda kat maliklerinin rızası aranmaz. Kat maliki kendi bağımsız bölümünde ana yapıya zarar verecek nitelikte onarım, tesis ve değişiklik yapamaz. Tavan, taban veya duvar ile birbirine bağlantılı bulunan bağımsız bölümlerin bağlantılı yerlerinde, bu bölüm maliklerinin ortak rızası ile ana yapıya zarar vermeyecek onarım, tesis ve değişiklik yapılabilir. Her kat maliki ana gayrimenkule ve diğer bağımsız bölümlere, kusuru ile verdiği zarardan dolayı diğer kat maliklerine karşı sorumludur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz