Ev Tapusu Almak Kaç Gün Sürer?

Taşınmaz alım satım işlemleri taşınmazın adres olarak bağlı olduğu tapu daireleri üzerinden yapılmaktadır. Günümüzde tapu devir işlemleri için yaşanan yoğunluğun azaltılması amacı ile tapu daireleri randevu ile çalışmakta olup tapu randevusu verilen tarih ve saatte tarafların tapu dairesinde hazır olmaları gerekiyor. Peki, ev tapusu almak kaç gün sürer?

Ev Tapusu Kaç Günde Alınır?

Tapu işlemleri günümüzde alınan tapu randevusu sayesinde son derece kolay bir şekilde tamamlanmaktadır. Tapu öncesi yapılması gereken işlemler ve ödemeler tamamlandıktan sonra taraflar randevu günü ve saatinde tapu dairesinde hazır olmaları durumunda aynı gün tapu devir işlemini gerçekleştirerek tapu belgesini almaktadır. Ancak işlemlerde bir hata bulunması ya da evrakları eksik getirilmesi gibi durumlarda işlemler uzayabilmektedir. Ev Tapusunu üzerine almak için randevu tarihinden itibaren yoğunluğa göre 1-5 gün içerisinde tapu işlemleriniz gerçekleşebilir. Yoğuğun olmadığı tapu dairelerinde aynı gün içerisinde dahi tapu işlemi yapabilmeniz mümkündür.

Tapu Devri / Tapu Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tapu dairesine giderken hem alıcı hem de satıcı taraf başvuruda bulunulan tarihten geriye dönük 6 aylık zaman zarfında çekilmiş olan 2 adet vesikalık fotoğraf, kimlik belgesinin aslı ve fotokopisini yanlarında götürmekle yükümlüdür. Yine satışa konu olan taşınmazın tapusu, belediye rayiç belgesi, konut kredisi kullanılarak satın alınan evler için ipotek belgeleri ve DASK taraflardan istenen belgeler arasında bulunmaktadır. Tapu devri için hem taşınmazı satan hem de taşınmazı alan taraftan satış bedeli için beyan edilen tutarın binde 20 oranında  tapu harcı tahsil edilmekte olup buna ek olarak tapu döner sermaye bedeli alınmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz