Daire Tapusuna Ortak Hissedar Alınabilir mi?

/ 8 Kasım 2017 / 50 / yorumsuz
Daire Tapusuna Ortak Hissedar Alınabilir mi?

Taşınmaz mal mülkiyetinin maliki tapu belgesi ile belirtiliyor. Tapu müdürlükleri tarafınca düzenlenen tapu belgelerinin ortak olup olamayacağı merak edilen konular arasında yer al

Ev Tapusu Ortak Olabilir mi?
Taşınmaz mal mülkiyetinin maliki tapu belgesi ile belirtiliyor. Tapu müdürlükleri tarafınca düzenlenen tapu belgelerinin ortak olup olamayacağı merak edilen konular arasında yer alıyor.
Ev Tapusunda Ortaklık
Tapu belgesi, tapu müdürlükleri tarafınca düzenleniyor olup, taşınmaz mal mülkiyetinin sahibini gösteren resmi bir belgedir. Tapu belgesi, taşınmazın alıcısı üzerine tescil ediliyor. Ayrıca taşınmaz malların tapu belgeleri birden fazla kişinin üzerine tescil edilebiliyor. Bu tapular, ortak tapu olarak adlandırılıyor ve taşınmaz malın ortaklarının isimlerini ve ortakların kaç kişi olduğunu belirtiyor.
Ortak Tapu Kredisi
Ortak tapular için yapılan kredi işlemlerinde banka, ortak tapuya konu olan kişilerin adına ayrı ayrı kredi hesabı açıyor. Hesaplar ayrı olsa da, ipotek konutun tamamına konuyor ve böylece kişiler birbirlerinin borcundan sorumlu tutuluyor. Ortak tapu kredi başvuruları esnasında, bankanın tahsis birimi başvuruda bulunan kişileri incelemeye alıyor ve kredi için buna göre karar veriyor. Ortak tapu kredisi için başvuru yapan kişilerin ikiden fazla olması, aralarında akrabalık ilişkileri bulunmadığı sürece pek kolay olmuyor. Kredi ile edinilen ortak taşınmaz mal tapu işlemleri esnasında ek bir ücret talep edilmiyor. Toplam alıcı masrafı ortaklar arasında bölünüp ödeniyor. 
Ortak tapularda faiz oranı ve masraflar, bankalara göre değişkenlik gösterebiliyor. Bazen ek masraflar talep edilebilse de, söz konusu masraf çok fazla olmuyor.
Ayrıca eşler de ortak tapu kredisi kullanabiliyor ve onlarda da krediye uygunluk şartı aranıyor. Ortak tapu yapacak kişilerden birisi bananın kredi politikasına uymuyor ise banka tarafından kredi onayı verilmiyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com