Ev Yatırımı mı Daha Karlı, Arsa Yatırımı mı?

Yatırım yapmak isteyenler, ev ve arsa arasında kararsız kalabiliyorlar. Yatırım ev satın alınarak da yapılsa, arsa satın alınarak da yapılsa dikkat edilmesi, öngörülmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

Amortisman Süresi Önemli

Yatırım amacı ile ev ya da arsa satın alanlar, amortisman sürelerini bilerek hareket etmeliler. Örneğin, bir işyerinin amortisman süresi ile bir evin amortisman süresi oldukça farklıdır. Emlak Değerleme Uzmanı Cansel Turgut Yazıcı, bu konu ile ilgili olarak şu şekilde açıklamalarda bulundu;

“Evlerin kendilerini geri ödeme süreleri, işyerlerinin geri ödeme sürelerinden çok daha uzun. Diyelim bin TL’lik kiraya verebileceğiniz bir konutunuz var, yılda 12 bin TL kira geliri elde ediyorsunuz. Ortalama 20 senede kendini karşılasa bu ev, 240 bin TL civarında bir bedel ediyor. 240 bin TL verip bir dükkan satın aldığınız zaman, dükkanın 12 – 15 senede kendini geri ödemesi söz konusu oluyor. Yani, birinin aylık kira getirisi daha fazladır.”

Ev Yatırımının Sebebi Önemli

Cansel Turgut Yazıcı, oturulan ev haricinde ev satın almanın çok da mantıklı olmadığını, ancak bazı durumlarda gerekli olabileceğini belirtti. Çocukları için yatırım yapmak isteyenlerin, ev satın almaları durumunda ortalama beş, altı senede bir ev için tadilat yapılması gerektiğini, evin kiraya verilmesi durumunda da kiracıdan kaynaklanan bazı masrafların ortaya çıkabileceğini unutmaması gerekiyor.

Arsa Yatırımları Daha Karlı

Arsa yatırımı yapmak, orta ve uzun vadelerde oldukça karlı sonuçlar getirebiliyor. Fakat unutmamak gerekir ki, on yıldan daha kısa bir sürede sonuç elde etmeyi beklememek gerekiyor. Arsa yatırımları, riskli yatırımlar olup, özellikle imar durumu ile ilgili ortaya çıkabilecek sorunları da göz önünde bulundurmayı gereken yatırımlardır. Bu yüzden, arsa yatırımlarında tüm süreci yakından takip etmek gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz