Evde Encümen Yıkım Kararı Nedir, Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Satın almış olduğunuz ya da satın almayı düşündüğünüz bir evde öncelikli olarak bilgi edinmeniz gereken konulardan biride yıkım kararı olup olmadığıdır. Belediye encümeni tarafından verilen bu karar evin çeşitli nedenlere bağlı olarak yıkılmasına karar verildiği anlamına gelmektedir. Özellikle de belediye arsasına kaçak olarak yapılan evin yıkımı hakkında belediye encümeni karar verir ancak bu karar verilirken belirli kriterler göz önünde bulundurulur.

Ev Yıkım Kararı Nasıl Alınır?

Belediye encümeni toplanır ve öncelikle yıkıma konu olan taşınmazın bulunduğu yerin gecekondu önleme belgesi sınırları içerisinde yer alıp almadığını inceler. Yapı bu bölge içerisinde yer alıyorsa ne yazık ki bu bölgede gecekondulaşmanın önüne geçilebilmesi için mutlaka bu yapının yıkımına karar verir. Yine bu gecekondunun olduğu arsa 1972 senesinde çıkarılan ilgili yasa kapsamında belediye tarafından satın alındıya yine bu konutun yıkımı kaçınılmazdır. Ancak bunların dışında kalan durumlarda yıkım kararı verilmeyebilir. Burada yetki tamamen belediye encümenine aittir.

Evde Yıkım Kararı Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bu tip bir kararın olup olmadığını öğrenmek için mutlak suretle belediye dosyalarının incelenmesi gerekir. Yani bu bilgi tek başına tapudan öğrenilebilecek bir bilgi değildir ve belediyenin arşivlerinin incelenmesi gerekir. Yapı iskân belgesi olan binalar ve evler bu tip bir risk taşımaz. Bu nedenle iskânı olmayan evlerin satın alınması tercih edilmemelidir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz