Evde Hangi Eşyalar Yangına Sebep Olur?

 

Yangınların çıkma sebepleri genelde itfaiyeciler tarafından insanları bilgilendirmek sureti ile gerekli eğitimlerle desteklenmektedir. Her evde sıklıkla bulunan hiç ummadığımız eşyaların yangına sebebiyet vermesi ise bilirkişiler tarafından uyarı niteliği taşıyor.

Neredeyse her gün haberlerde yangın haberi görmek mümkün olabiliyor. Bu haberleri izlemek ise bir nevi insanlara eğitim niteliğini taşıyor. Haberlerde yangın gören insanlar adeta paranoyak olma seviyesine gelerek yangına sebep olan eşyalar konusunda araştırma yapmayı da ihmal etmiyor. Peki, yangına sebep olan eşyaların listesini merak ettiniz mi?

Kurutma Makinası

Herkesin tahmin edeceği üzere elektrik ile çalışan kurutma makinaları yangına en çok neden olan ev eşyaları arasında bulunuyor. Almanız gereken önlem ise kurutma makinası ile işiniz bittiği zaman iç kısmındaki filtresini değiştirmeniz veya temizlemeniz gerekiyor. Çünkü yüksek ısıya maruz kaldığı için filtrenin içeriğinde bulunan maddelerin kuruması en ufak bir kıvılcımda alev alabiliyor.

Uzatma Kabloları

Uzatma kabloları neredeyse tüm evlerde kullanılan elektrik akımı geçiren, kullanımı çoğaltan bir malzemedir. Genelde kablolarda bir ek veya açıklık varsa yangına sebep olabiliyor. Uzmanlar ise uzatma kablosunu halı gibi malzemelerin altından geçirilmemesi gerektiğini vurguluyor. Mecbur kullanmak zorundayım diyorsanız eğer önceliğiniz kaliteli bir uzatma kablosu ve mutlaka anahtar ile açıp kapatılanlardan olması tavsiye ediliyor.

Ampul

Belki hiç aklınıza gelmeyen bir eşya olabilir. Ancak evde yangına sebep olan eşyalar arasında maalesef ampullerde bulunuyor. Yüksek ısıya maruz kalması demek ampulün patlayarak etrafa kıvılcım saçması yağın riski bulunduruyor. Eskimiş olan, uzun süredir kullandığınız ampulleri mutlaka değiştirmeniz tavsiye ediliyor.

 

 

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz