Evde Tadilat Yapmak İçin İzin Alınır Mı?

Evde yapılması planlanan tadilat için yetkili kurumlardan herhangi bir izin alınıp alınmayacağı hususu yapılacak olan tadilata bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Genelleme yapılması gerekirse küçük tadilatlar için herhangi bir izin alınması zorunluluğu bulunmazken tadilatın boyutunun büyüklüğüne ve sonuçlarına bağlı olarak tadilat izni alınması gerekebilmektedir.

Hangi Durumlarda Tadilat İçin İzin Alınması Gerekir?

Dışarıdan bakıldığında görülen, yapımı tamamlandığı anda evin metrekaresini değiştirecek olan ve binanın taşıyıcı unsurları üzerinde değişiklik yapacak olan tadilatlar için mutlaka tadilat izni alınması gerekmektedir. Belediyeden alınan bu izin için tadilat ruhsatı ismi verilmektedir.

Tadilat Ruhsatı Kaç Günde Çıkar?

Belediyeden ruhsat alınması gerekirken bu ruhsat alınmadan yapılan tadilatlar kaçak kapsamına girdiği için belediye tarafından yıkılacaktır. Bu da yapılan bütün masrafın boş yere gitmesine neden olacağı gibi aynı zamanda üstüne bir de belediyeden ceza yemenize neden olabilir. Bu nedenle mutlaka tadilat ruhsatı başvurusu yapmanız gerekir. Tadilat ruhsatı izni belediyeler tarafından incelenerek uygun bulunması durumunda en geç 30 gün içerisinde onaylanmaktadır. Ancak belgelerin tam ve eksiksiz olarak tamamlanması ve zamanında teslim edilmesi çok önemlidir.

Tadilat Ruhsatı Almak İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

  • Tadilat Ruhsatı Dilekçesi,
  • Tapu Tescil Belgesi,
  • İmar Durumu Çap Belgesi,
  • Noter Onaysız Apartman Karar Defteri,
  • Noter Onaylı Fenni Mesul Taahhütnamesi,
  • Müteahhitlik Sicili
  • Proje Müellifleri Oda Sicil Durum Belgeleri
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz