Evden Çıkarken Boyatmak Zorunda Mıyız?

Taşınmaz mallar için yapılan kiralama işlemlerinde, taraflar arasında sözleşme yapılıyor. Sözleşmenin sonunda kiracının, kira borcunu ve abonelik borçlarını ödemek gibi yükümlülükleri bulunuyor.

Kira Sözleşmesi

Konut ve işyeri kiralama işlemleri esnasında kiracı ve kiraya veren arasında sözleşme imzalanıyor. Sözleşme yalnızca taraflar arasında olabileceği gibi, noter huzurunda da yapılabiliyor. Sözleşme kapsamında hem kiracının hem de kiraya veren kişinin bazı sorumlulukları ve hakları bulunuyor. Kira süresi sonunda kiracının, kira borcu ödemek ve abone borçlarını ödemek gibi yükümlülükleri bulunuyor.

Teslim Alınan Haline Bakılıyor

Konutun ya da iş yerinin kiralandığı, teslim edildiği zamanki hali göz önüne alınıyor. Yani, kiraya veren kişi konutu teslim etmeden önce yeni boyatmışsa, kiracı da konutu boyatarak teslim etmek durumunda kalıyor. Eğer kira sözleşmesine uygun halde kullanım olmasına rağmen konutta meydana gelen eskimeler ya da bozulmalar mevcutsa kiracı bunlardan sorumlu olmuyor.

Kiralananın Gözden Geçirilmesi

Konutu ya da işyerini kiraya veren kişi, kiracının meskeni teslim etmesinden sonra kiralananı gözden geçirmek zorunda oluyor. Kiracının sorumlu olduğu durumlar, eksiklikler ya da ayıplar mevcut ise bunu yazılı bir şekilde kiracıya bildirmekle yükümlü oluyor.

Kiraya veren kişi yazılı bir bildirimde bulunmaz ise kiracının herhangi bir sorumluluğu söz konusu olmuyor. Fakat, bazı eksiklikler ya da ayıplar inceleme ile belirlenemeyecek durumda ise bu durumda kiracının sorumluluğu devam ediyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz