Eve izinsiz girilmesinin cezası nedir? Konut dokunulmazlığı ihlali halinde, izinsiz giren kişiye uygulanacak ceza Türk Ceza Kanunu’da yer almaktadır. İşte izinsiz eve girmenin cezaları…

Eve izinsiz girmenin cezası!

Anayasada yer alan esaslar bakımından, yargıç kararı olmadan ve yetkili kişilerin konuta girememesi ve arama yapmaması konutlar için dokunulmazlık olarak biliniyor. Ancak konut dokunulmazlığı kimi zaman ihlal edilmekte. Peki konut dokunulmazlığı ihlalinde ne olur?

Eğer konut dokunulmazlığı ihlal edilirse, yani eve izinsiz girilirse, izinsiz giren kişilere uygulanması beklenen ceza Türk Ceza Kanunu‘nda yer alıyor. Kanun kapsamında cezalar 6 ay ile 3 yıl arası değişmektedir. Bu bakımdan konut ihlali dokunulmazlığı kapsamında kişilere adli para cezası yada hapis uygulanır.

Konut dokunulmazlığının ihlali

Konut dokunulmazlığı ihlali için madde 116’da herhangi bir kişinin konuta girmesi veya konutun eklentilerine rızasına ters düşen bir şekilde girer ve ev sahibini mağdur ederse, mağdurun şikayetiyle beraber 6 ay ile 2 yıl arası hapis cezası alacaktır. Eğer konuya dahil olan konut ihlalinde, evde bulunan kişilerden birinin bile rızası var ise, konut dokunulmazlığı ihlali diye bir şey söz olması olmuyor.

Bu bakımdan hükümler gereği, açık bir şekilde rızaya gerek duyulmadan veya izin alınmadan konuta girilmesi halinde 6 ay ile 2 yıl arası hapis yada adli para cezası alınabilir. Herhangi bir tehdit veya gece vakti girilirse eve, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz