Eve Kat Çıkmak İçin Hangi Belgelere İhtiyaç Var?

 

Yasalar gereği bir yapının 4 katlı olması için izin veriliyorsa buraya 5 katlı bir bina yapılamaz. 4 kat için izin verilen bir yere 3 katlı bina yapılmışsa ve daha sonrasından 4. katı yapması gerekiyorsa yapı için izin belgesi alınması gerekiyor. Peki, eve kat çıkma belgeleri nelerdir?

Kat Çıkma İzni Nasıl Alınır?

 

Öncelikli olarak belediyeden mimari projeye uygun bir şekilde ruhsat izni alınması gerekir. Eğer belediyeden bir izin alınmaz ise yapı yasal olarak yapılmamış sayılır.

Yapının kaç katlı olacağı, büyüklüğü, inşaat alanı gibi durumlar imara uygun olması gerekiyor. Örneğin; 5 katlı bir imar alanına 6 katlı bina yapılamaz. Ancak kişi 4 katlı bir bina yapar da daha sonrasından 5. katı çıkmak isterse izin alması gerekiyor.

Kat çıkma izni belge şeklinde ilgili il veya ilçedeki belediyeden alınabiliyor. Bağımsız bölüm ilavesi için Kat Mülkiyeti Kanununa göre hareket edilmesi gerekiyor. Mevcut gayrimenkulün üzerine kat çıkılması veya çekme kat yerine tam kat yapılması ilgili kanunun 24. Maddesi ikinci fıkrasında belirtilen şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Zemin kat, bodrum kat ve boş arsa için de bu madde geçerlidir.

Kısaca kişi mevcut yapısının üzerine kat çıkmak istiyorsa ve imara göre kat çıkmaya hakkı bulunuyorsa yapının bulunduğu belediyeye giderek müracaat etmesi gerekiyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz