Eve zarar verme cezası nedir? Eve zarar verenlere ne cezası verilir? Türk Ceza Kanunu kapsamında eve zarar verme cezası, zararın türüne göre değişiklik gösteriyor. Zarar vermiş olan kişi, şikayetler üzerine dört ay ile üç yıl arası adli para cezası ile cezalandırılacaktır.

Eve zarar verme cezası nedir?

Herhangi birinin taşınmaz yada taşınır mallarına zarar veren kişilere bazı cezalar uygulanır. Bu cezalar Türk Ceza Kanunu‘nda ifade edilmektedir. Eve zarar verenlere uygulanacak olan ceza ise madde 151’de yer almakta.

Mala zarar verme

Madde 151’de başkasının taşınır yada taşınmaz olan mallarına kısmi yada tamama yakın zarar veren veya kullanılamaz hale getiren ile kirleten kişilere, bu durumdan etkilenen kişinin şikayeti üzerine dört ay ile üç yıla kadar hapis yada adli para cezası uygulanmaktadır. Herhangi bir haklı sebep olmaksızın, sahibi olan hayvanın öldürülmesi yada işe yaramaz hale getirerek değer azalmasına neden olan kişiye yukarıdaki yaptırımlar uygulanmaktadır.

Eve zarar vermenin nitelikli halleri nedir?

Eve zarar verme için madde 152‘de mala zarar verme suçu için, kamu kurum yada kuruluşlarına ait olan veya kamu hizmetinde kullanılan hatta kamunun faydalanması için ayrılmış olan tesis, bina yada eşyalara cezalar uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra yangıl, ses ve acil durumlarda kullanılması için belirlenen eşya ile tesislere verilen zararlara da zarar veren kişi sorumlu olup ceza alacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz