Tapuda ev olarak geçen bağımsız bölümlerin, mal sahipleri tarafınca iş yerine dönüştürülme isteği için bazı işlemler bulunuyor. Bu yazımızda ise sizler için evi iş yerine çevirme adına gerekli işlemleri anlatacağız.

Evi İş Yerine Çevirmek

Kat Mülkiyeti Kanunu bakımından ev olarak kullanmış olunan gayrimenkul işyerine dönüşmesi için ilk olarak belediyenin bu bölgede yer alan imar planınca izin verilmesi gerekiyor. Belediye tarafınca meskenin ev olabilmesi için proje tadilatı gerekiyor. Bunlara rağmen, ilk olarak tapu sicil müdürlüğünden, röperli kroki, çap ve tapuyu ve beraberinde belediyeden imar durumu belgesi hazır edilip projeyi oluşturabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra ise projenizi ve belediyenin sizden talep ettiği tadilat ruhsatı için müracaat etmeniz gerekmekte.

Komşu izni şart

Belediyeye vermeniz gereken bir diğer belge ise komşulardan alınan izin belgesidir. Komşular için Kat Mülkiyeti Yasası bakımında izin alma zorunluluğunuz bulunuyor. Konu hakkında Kat Mülkiyeti Kanunu‘nda bazı ifadeler şu şekilde belirtilmiş. Gayrimenkulün, tapuda mesken olarak geçmesi halinde bir bölümü, dans salonu, kulüp, tiyatro, kahvehane gibi yerler olması ancak kat malikleri kurulunun oyberaberliği ile sağlanmaktadır.

Kat mülkiyeti yada kat irtifaklı tapunuz var ise yukarıda sizler için belirttiğimiz adımları uygulayarak, ruhsatınızı alabilir ve tapu kütüğünüzede bu durumu kaydedebilir ve ardından daireyi işyeri olarak kullanmanız mümkün olacaktır. Ancak kat mülkiyetli yada kat irtifaklı bir tapuya sahip değilseniz, bu işlemleri yapmanız mümkün değildir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz