Evi Olmayan 3 Milyon Emekliye Bir Müjde Daha Geldi

Evi olmayan 3 milyon emekli mevcut. TOKİ, emeklileri daire sahibi yapması için konut projelerini hızlandırdı. İşte emeklilerin bütçesine uygun ucuz konut

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), konut haklarına sahip olmayan  emeklilerin karısı, kendisi ve çocukları da dahil olmak üzere Toki konutlarından daire sahibi yapmayı planlıyor. Evlerin kira fiyatları 185TL den başlıyor ve 1000 lirayı geçmiyor. Ev fiyatları 55 bin liradan başlıyor. Aylık hane halkı gelirleri, emekli maaşları da içerecek şekilde,% 10 peşinat ile 240 ay (20 yıllık) vadeler var.  Fakat ailelerin toplam geliri 3.200 lirayı geçmemesi gerekiyor. Gelir durumu İstanbul’da 3700 TL olarak uygulanmaktadır.

10 TL Peşinat İle Tokiden Daire Sahibi Olun

TOKİ tarafından yetkili kılınan kamu bankaları olan Halkbank ve Ziraat Bankası’ndan satışa sunulan evler için bu bankalara başvurulması zorunludur. Toki projeleri hangi bölgede ise o bölgeye ait bankaya başvurular yapılabilecek. Peşinat için daire fiyatının yüzde 10’u kadar bir peşin ödeme yapılması gerekiyor.

Gerekli Şartlar

Daireyi satın almak isteyen emekli kişiler Şubat ayında ilgili bankaya başvuracak. TOKİ konutlarına başvuru yapabilmek  için öncelikle emeklin’in kendisi, eşi ve çocuklarınınkayıtlı bir evin olmaması gerekiyor.. İkincisi, TOKİ’den konut satın almamamış olmalı ya da konut kredisi kullanmamamış olması gerekiyor. Son Şart olarak Evin bulunduğu il / ilçede en az 1 yıl ikamet şartı bulunuyor.

Toki’de Dar gelirliler Ne Kadar Peşinat İle Ev Sahibi Olabilecek

Örneğin; Ankara Mamak Gülseren Mahallesi 3. Etap Bölge 2’den bir alt gelir grubu olarak 1 + 1 daire satın almak isterseniz 83 bin 437 lira ödeyeceksiniz. Nakit 10 bin lira, kalan paranın 180 ayı (15 yıl vade) ödeyebilir. Bu aylık taksitler 408 liradır. Eğer önceden 20 bin lira ödüyorsanız, 264 liradan başlayarak 20 yıla kadar taksitli bir ev satın alabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz