Evi Satın Aldıktan Sonra Konut Kredisi Kullanabilir Mi?

Son derece uzun vadeli krediler olduğu ve son dönemde faiz oranları için yapılan indirimler ile beraber pek çok kişi artık ev sahibi olmak için konut kredisi kullanmayı tercih etmektedir. Ancak konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişilerin belirli koşulları taşımaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra kredi kullanarak satın alınmak istenen evin de konut kredisine uygun olması şartı aranır. Aksi durumda konut kredisi onayı alınması mümkün değildir. Peki, evi satın aldıktan sonra konut kredisi kullanılabilir mi?

Konut Kredisi Kullanma Koşulları 

Bilindiği üzere konut kredisi kullanan kişilere onay verilmesi durumunda banka konut kredisi borcu bitene kadar tapunun üzerine ipotek koymaktadır. Bu nedenle tapusu olmayan eve konut kredisi verilmesi kesinlikle mümkün değildir. Yine iskânı olmayan eve konut kredisi kullanımı konusunda da bankalar onay vermemeyi tercih etmektedir. Kısacası konut kredisine uygun olmayan evler asla tercih edilmemelidir. Kredi başvuru onaylanan kişilerin kredi kullandırımı tapu dairesinde tapu devri esnasında kullandırılıyor.

Evi Aldıktan Sonra Konut Kredisi Kullanılabilir Mi?

Ne yazık ki evin satış işlemleri tamamlandıktan sonra konut kredisi kullanımı kesinlikle mümkün değildir. Ancak bazı bankalar konut kredisi başvuru formunun mutlaka konut tapu devri tarihinden önce doldurulması durumunda ve bu tarihin üzerinden 1 ay geçmemiş olması durumunda konut kredisi kullanımına izin vermektedir. Bunun dışında hiçbir şekilde eve kendi borçlanarak alan kişilerin konut kredisi kullanarak bu borçlarını kapatmalarına yönelik konut kredisi kullanımına izin verilmemektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz