Evin Metrekaresi Nasıl Ölçülür?

Hem ev satın alırken hem de evin satışında metrekare hesabının doğru bir şekilde yapılması büyük önem taşır. Evin yaşam alanın doğru belirlenmesi için net metrekare hesaplaması ve brüt metrekare hesaplaması kriterlerinden hangisinin tercih edildiğine dikkat edilmelidir. Peki, ev satın alırken ev metrekaresi nasıl hesaplanır, evin metrekaresi nasıl ölçülür?

Oda Metrekaresi Nasıl Hesaplanır?

Evinizin toplam metrekaresini hesaplamak için kullanabileceğiniz en kolay yöntem kesinlikle tek tek her odanın metrekaresini hesaplamaktır. Daha sonra bu metrekareleri toplayarak toplam metrekare hesaplaması gerçekleştirmiş olursunuz. Dikdörtgen odalar için uygulanabilecek hesaplama yönteminde odanın kısa kenar ve uzun kenar ölçülerini birbiri ile çarpmanız yeterli olacaktır.

Ancak bu hesaplama yöntemi sadece dikdörtgen odalar için geçerlidir ve odanın tüm kenarlarının eşit uzunluğa sahip olması gerekir. Odada yuvarlak köşelere sahip yerler bulunuyorsa bu durumda hesaplama için bu bölümleri dik üçgenlere ayırarak dik üçgen hesaplama formülü ile doğruya en yakın sonucun hesaplanması sağlanmalıdır.

Evin Metrekaresi Ne Kadar?

Evinizin toplam metrekaresini en kesin şekilde öğrenebileceğiniz tek yöntem belediye imar müdürlüğü ya da tapu dairesine giderek bina projesini talep etmektedir. Çünkü bina projesi üzerinde her dairenin net metrekaresi ve brüt metrekaresi olmak üzere her 2 metrekare türü de detaylı olarak yer alır. Bu metrekareyi elinizde bulunan tapudan öğrenmeniz ne yazık ki mümkün değildir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz