Evin Satıldığı Sene Emlak Vergisini Kim Öder?

 

Evini satanlar emlak vergisi öder mi, evin satıldığı sene emlak vergisi borcu kime kalır gibi sorulara cevap vermek üzere haberimizin detayında emlak vergisi ile ilgili birkaç detayı sizlerle buluşturuyoruz.

Emlak vergisi gereğince ev sahibi olan kişilerin belli bir metrekare hesaplamasına göre vergi mükellefi oldukları bir gerçektir. Ev satıldığı dönemde yıl içerisindeki emlak vergisinin kim tarafından ödeneceği de tartışılan konular arasında oluyor. Peki, evi satın alan kişiye emlak vergisi ne zaman başlıyor?

Emlak Vergisi Satıcıya Ait

 

Gayrimenkul sahipleri yıl içinde iki taksitle emlak vergilerini ödeyebiliyorlar. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ilk taksitlerinin ödenmesi, aynı yıl içinde de Kasım ayının sonuna kadar ikinci taksitlerinin ödenmesi gerekiyor. Yıl olarak baz alınmasından dolayı evin satıldığı sene emlak vergisini satıcı kişinin ödemesi gerekiyor.

Vergi mükellefi olan kişinin evini sattıktan sonra evin bulunduğu belediye binasına giderek evini sattığına dair dilekçe vermesi gerekiyor. Aksi takdirde gelecek yıllardaki vergilerden de sorumlu olmak zorunda kalır. Evi sattığını dilekçe ile bildirmesi durumunda evin yeni sahibinin üzerine aktarılmış oluyor.

Emlak Vergisi Ödemesi Nasıl ve Nereye Yapılır?

 

Taşınmaz gayrimenkulün bulunduğu belediyeye gidilerek ödeme yapılabiliyor. Eğer taşınmaz farklı bir şehirde ise PTT yöntemi ile Belediyenin hesap numarasına ödeme yapılabiliyor. Açıklama kısmına emlak vergisi mükellef numarasının yazılması yeterli olacaktır.

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz