Evin Tamamı İçin Kredi Alınır mı?

Konut kredisi imkanı ile ev sahibi olmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de bankaların evin tamamı için kredi verip vermediği oluyor.

Konut Kredisi

Banka ve finans kuruluşları tarafından sunulan, krediye konu olan gayrimenkulün teminat altına alınması şartı ile verilen konut kredisi imkanı; 5 yıl ve 30 yıl aralığında vade süreli oluyor. Genel olarak 10 yıl vadeli krediler tercih ediliyor. Konut kredileri sabit faizli olabildiği gibi, değişken faizli de olabiliyor. Kredi kullanımı için krediye konu olan gayrimenkulün ve konut kredisi imkanından faydalanmak isteyen başvuru sahibinin gerekli şartlara uyması gerekiyor.

Konut Kredisi Şartları

Konut kredisi almak isteyen kişinin başvurusunun ardından kredi özgeçmişi kredi notu ile ölçülüyor. Kişinin daha önceden batık borcunun bulunmaması, karşılıksız çekinin olmaması, olan borç ve taksitlerini düzenli bir şekilde ödüyor olması ve mevcut durumda yüksek miktarda borç altında olmaması kredi notunun yükselmesini sağlıyor. Bankalar, kredi talebinde bulunan kişinin düzenli bir gelirinin olmasını istiyor. Ayrıca konut kredisi imkanından faydalanabilmek için taşınmaz malın yüzde 10’u ve yüzde 25’i aralığında bir miktarın peşinat olarak bankaya bırakılması gerekebiliyor. Peşinat oranları, bankadan bankaya değişkenlik gösterebiliyor.

Evin Tamamına Kredi Verilir mi?

Bankalar, konut kredisi imkanından faydalanmak isteyen kişiler için uzun vadede düşük faiz oranları ile evin değerinin yüzde 75’ine kredi veriyor. Evin tamamına kredi verilmiyor olsa da yüzde 25’lik kısmı nakden ödeme imkanı olmayan kişiler için bazı bankalar ayrı bir kredi hesabı açıp, ihtiyaç kredisi adı altında kredi imkanı sunuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz