Evin Tapusu Kaybolursa Ne Olur?

Bir taşınmazın kime ait olduğunu ve aitlik payını gösteren resmi belgeye tapu adı verilmektedir. Taşınmaz satışında alıcı ve satıcı olan taraflar taşınmazın adres olarak bağlı olduğu tapu dairesine giderek binde 20 oranında tapu harcı ödeyerek tapu devir işlemlerini gerçekleştirir. Bu işlemin tamamlanması ile beraber alıcı tarafa tapu belgesi teslim edilir. Peki, evin tapusu kaybolursa ne olur?

Evin Tapusu Kayboldu

Evin tapusunu kaybettim” diyorsanız tapunuzu baştan çıkartmanız gerekir. Üstelik adınıza kayıtlı olan tapuyu yeniden çıkartmak için aynı tapu dairesine gitme zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Yani istediğiniz herhangi bir tapu dairesini ziyaret etmeniz yeterlidir. Ancak kaybolan tapuyu yeniden çıkartmak için gerekli evrakları temin etmeniz gerekir.

Kişi kendi adına olan tapuyu kaybettiyse bu durumda sadece kimlik belgesi ile istediği tapu dairesini ziyaret etmesi yeterli oluyor. Vefat eden kişinin adına olan tapunun çıkartılması istendiği takdirde ise bu durumda kişinin mirasçıları tapuyu yeniden çıkartmak için hak sahibi oluyor. Bu durumda kaybolan tapuyu yeniden çıkartmak için mirasçılık belgesi ya da mirasçı olduğunu gösteren nüfus kaydı götürmek yeterli oluyor.

Kayıp Tapu Senedi Çıkarma Ücreti Ne Kadar?

Kayıp tapu çıkarma ücreti olarak sadece 5 lira gibi düşük bir ücret talep ediliyor. Sadece kimlik belgesi ve kimlik numarası üzerinden tapu dairesinde bir sorgulama yapılıyor ve tapu bilgilerine ulaşılarak tapu sahibine kimliği ile beraber tapu senedi teslim ediliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz