Gayrimenkulünü Teslim Alamayan Hak Sahipleri

Konut alımında teslim tarihinde gecikme yaşanması ve bunun sonucunda meydana gelen sıkıntılar, hak sahiplerini mağdur edebilir. Konut teslimi için firmadan teslim tarihi alan hak sahibi, tarihin gecikmesi takdirinde hukuki yollara başvurabiliyor.

Sözleşme İçeriğine Dikkat Edilmeli

Tüketici, konutunu tamamlanmamış emlak projelerinden alıyor ise öncelikle sözleşmenin hazırlanmasında oldukça dikkatli olmalı, içeriğinde herhangi bir eksik olmamasına dikkat etmelidir. Evin teslim tarihine kadar tüketicinin kiraya çıkması gerekiyor ise inşaat firması gerekli kira bedelini, tüketiciye ödemekle yükümlüdür. Bu yükümlülüğün sözleşmede yer alması zorunlu değildir.

Teslim tarihinin geçmesine rağmen firma evi teslim etmez ise tüketici, maddi zararları için yasal işlemleri başlatabiliyor. İlk olarak firmaya noter yolu ile ihtarname çekilip, zararın karşılanması talep ediliyor. Firma, ihtarnameye rağmen zararı telafi etmeyip, sorunla ilgili herhangi bir çözüm yoluna gitmiyor ise bu kez tüketici mahkemelerine başvurulması gerekiyor. Sonraki süreçte açılan dava, zararın tazmini için açılan bir dava olup daha fazla mağduriyetin yaşanmaması adına tüketicinin bir avukat yardımı alması gerekiyor.

Şirketten Kaynaklanmayan Gecikmeler

Teslim tarihinin geçmesine rağmen konutun teslim edilmemesinde sorun, her zaman şirketten kaynaklı olmayabiliyor. Olağanüstü sebeplerden ötürü geciken teslimatta yasalar, şirketi kusurlu görmüyor ve tüketici, herhangi bir hak iddia edemiyor. Bazen konut teslimi yapması beklenen inşaat firmaları, gecikmeyi kendilerinden kaynaklı değilmiş gibi göstererek tüketiciyi yanıltabiliyor ve bu durumda tüketicilerin her türlü ihtimali düşünerek, aldatmacalara karşı dikkatli olmaları gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz