Düğün Salonunun Üst Katında Oturmak

Toplum içerisindeki huzuru korumak, karmaşaları önlemek adına koyulan bazı kurallar bulunuyor. Kurallara uyulmaması takdirinde ise çeşitli yaptırımlar uygulanıyor. Kuralların göz ardı edilmesinden dolayı ortaya çıkan en büyük sorunlardan biri olan gürültü kirliliği; apartmanların alt katında bulunan düğün salonlarından kaynaklanabiliyor.

Polise veya Zabıtaya Şikayet Edilmeli

Düğün salonu işletenlerin uyması gereken kurallar, sağlaması gereken bazı koşullar bulunuyor. Düğün salonları apartmanların alt katında yer alıyorsa, normalden çok daha fazla özen göstererek yönetilmesi gerekiyor. Salonların iç kısmında oluşan gürültünün yanı sıra önünde oluşan insan kalabalığı, çok fazla sayıda aracın park etmesi gibi durumlar meydana gelebiliyor.

Düğün salonunun bulunduğu apartmanın üst katlarında oturan bina sahipleri; gürültü ve kalabalık gibi durumlardan rahatsız olmaları takdirinde ilk önce işletme ile iletişime geçip çözmeye çalışmalı, soruna herhangi bir çözüm getirilmemesi takdirinde ise polise ya da zabıtaya şikayet etmelidir.

Kabahatler Kanununa Göre Yaptırımlar

Düğün salonlarının verdiği rahatsızlıklar, gürültü ile sınırlı kalmıyor. Salonun önünde oluşan kalabalığın çevreyi kirletmesi, alkollü bireylerin apartman sakinlerinin huzurunu kaçırması gibi durumlarda meydana geliyor. Kabahatler Kanunu gereğince bu gibi durumlarda şikayette bulunulması takdirinde idari para cezası uygulanıyor. Meydana gelen gürültü ile ilgili olarak kanunda yer alan madde şu şekilde;

Madde 36 – Başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde gürültüye neden olan kişiye, elli Türk Lirası idarî para cezası verilir. Bu fiilin bir ticarî işletmenin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde işletme sahibi gerçek veya tüzel kişiye bin Türk Lirasından beş bin Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir. Bu kabahat dolayısıyla idarî para cezasına kolluk veya belediye zabıta görevlileri karar verir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz