Yeni yapılan binalardan daire satın alacak kişiler için metrekare hesabının önemi ayrıdır. Bir ev satın alırken, dairenin metrekare hesabı brüt ve net olacak şekilde hesaplanır. Net metrekare, dairenin gerçek oturma ve yaşama alanını kapsamaktadır.

Metrekare Hesabında Bilmeniz Gerekenler

 

Sıfır daire satın alırken, dairelerin konut projesinde belirtilen odaların, salonun, mutfağın, koridorun ve banyo gibi alanların detaylı bir şekilde metrekare bilgisi öğrenilir. Ayrıca sıfır daire dışında ikinci el daire satın almak isteyen kişiler, dairenin net metrekare hesaplamalarını kendileri de yapabilmektedir. Ya da eksper firmasından destek alarak dairenin metrekaresi hesaplanmasında yardım alınabilir.

Net ve Brüt Metrekare

 

Satın almış olduğunuz evin net metrekaresi hesaplanırken bilmeniz gereken bazı hususlar vardır. Brüt metrekare, bir dairenin tüm alanların toplamıdır. Yeni net metrekarenin %15-25 gibi bir oranla fazlasına takabil ediyor. Evin kullanılabilen gerçek alanına net metrekare denir. Kısaca kullanılabilen alan olarak adlandırılır. Aynı zamanda net metrekare, dairenin odası, banyosu, mutfağı ve bir duvardan diğer duvara sıvaları çıkmış yürünebilir ve süpürülebilir alandır. Dairede bulunan her bir oda, mutfak, banyo ve balkon olmak üzere sıvaları çıkmış olarak hesaplanan yürünebilir ve süpürülebilir alan net alandır. Net metrekare aynı zamanda iç ve dış olarak hesaplamak gerekir. İç metrekareyi hesaplarken dairenin ıslak hacimleri, teras ve balkon dahil olmak üzere yürünebilir ve süpürülebilir alanların toplamlarına eşit olmaktadır. Dış metrekarede ise balkon ve teraslar dahil olmak üzere dış dört duvarların toplamıdır. Brüt metrekare hesabı yapılırken dairenin tüm alanları dahil edilerek hesaplanır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz