Evlenen Çiftlere Konut ve Çeyiz Desteği İle 40 Bin Lira Devlet Desteği 

Hem evlenmek hem de yeni ev almak isteyen kişilere devlet desteği artarak devam ediyor. Evlenenlere çeyiz parası olarak 5 bin lira devlet desteği sağlanırken yeni ev almak isteyenlere ise 15 bin lira destek yardımında bulunuluyor. Üstelik çiftler ayrı ayrı başvuruda bulunmaları durumunda toplamda alacakları devlet desteği 40 bin lira rakamına yükseliyor.

Çeyiz Hesabı Açmak İçin Aranılan Şartlar Nelerdir?

•Hesaplar Türk Lirası cinsinden katılım fonu ya da mevduat hesabı olarak açılabiliyor.
•Mutlaka ödemelerin düzenli yapılması isteniyor. Çeyiz hesabı açtıran kişilerin her ay düzenli olarak en az 100 lira en fazla bin lira ödeme yapması gerekiyor.
•Tek bir seferde ödeme yapmak isteyen kişilerin en fazla 15 bin lira ödeme yapmasına izin verilirken taksitli ödeme yapmak isteyen kişilerin ise 1 dönem içinde asla ödemelerinde 3 kereden fazla gecikmeye düşmemesi şartı bulunuyor.
•36-47 arasında düzenli ödeme yapanlar birikim tutarının yüzde 10’u kadar, 48-59 ay arası düzenli ödeme yapanlar birikim tutarının yüzde 15’i, 60 ay ve üzerinde düzenli ödeme yapanlar ise birikim tutarının yüzde 20’si kadar devlet katkısı almaya hak kazanıyor.
Konut Hesabı Açmak İçin Aranılan Şartlar Nelerdir?
•Konut alımında devlet katkısı hakkından yararlanmak isteyen kişilerin konut satın alma tarihinden en az 3 sene önce hesaplarını açmış olmaları ve bu hesaba en az 250 liralık birikimi her ay düzenli olarak yatırmış olmaları gerekmektedir.
•Yine devlet katkısı almak için evi satın almadan en az 6 ay önce bankaya bildirimde bulunulacak.
•36-47 arasında düzenli ödeme yapanlar birikim tutarının yüzde 15’i kadar, 48-59 ay arası düzenli ödeme yapanlar birikim tutarının yüzde 18’i kadar devlet katkısı almaya hak kazanıyor. Bu rakamın en fazla 15 bin lira olmasına izin veriliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz