Gavel And Paper Family Representing Divorce On Wooden Desk

Evlenmeden önce alınan evde eşin hakkı nedir? Evlenmeden önce alınan ev boşanma sonrası eş üzerinden hakka geçer mi? Evlenmeden önceki mal paylaşımı nasıl olmalıdır? İşte evlenmeden önceki evde eş hakkında merak ettikleriniz…

Evlenmeden önce alınan evde eşin hakkı nedir?

Boşanma kapsamında mal paylaşımı, evlilik birliğince mahkeme kararından sonra evlilik içinde edinilen malların eşit olarak paylaşılması olarak bilinir. Mal paylaşımı davası, boşanma davasıyla beraber açılamaz. Bu bakımdan ilk boşanma davasının yargılanması gerekir ki, arkasından mal paylaşımı davası görülsün.

Evlenmeden önce alınan evde eşin hakkı

Medeni Kanun kapsamında, mal paylaşımı konusunda bazı kurallar yer alıyor. Bu kurallar kapsamında hem birinci dönem hem de ikinci dönem bulunuyor.

Birinci Dönem: 01.01.2002 tarihinden önce alınmış mallar kimin üzerine kayıtlı ise mal ona ait sayılmaktadır. Sebebi ise bu tarihten önce Medeni Kanun’da eşlerin yasal olarak mal ayrılığı rejimi geçerli saymaktaydı.

İkinci Dönem (şuan): 01.01.2002’den sonra alınan yeni kararla beraber, malların yarı yarıya paylaşımı kabul edildi. Yani eşlerin evlilik içerisinde elde ettiği mallar yarı yarıya paylaşılacaktır.

Ancak bu bilgilere dayanarak, her iki dönemde de evlenmeden önce alınan mallar kimin üzerindeyse mal onun sayılır. Yani mal paylaşımı içerisine girmez.

Örnek: Ali bey evlenmeden önce bir ev almış. 5 ay sonra evlenmiş. 7 yıl sonra boşanma kararı alıp boşandılar. Ev eşine paylaşılacak mı? Hayır çünkü evlenmeden önce alınan ev mal paylaşımına girmiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz