Evlerimiz Depreme Ne Kadar Dayanıklı?

Türkiye’de meydana gelen her deprem ile deprem gerçeği acımasız bir şekilde yüzümüze tokat gibi çarpmaya devam ederken ne yazık ki alınması gereken önlemler bir türlü hayata geçirilemiyor. Peki, evlerimiz depreme ne kadar dayanıklı?

Türkiye ve İstanbul Depreme Hazır Mı?

Türkiye’nin büyük bir bölümü deprem kuşağında yer alırken özellikle de İstanbul’da büyük bir depremin yaşanması riski her geçen gün artmaya devam ediyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Yapı ve gayrimenkul sektörü Türkiye ekonomisinin lokomotifleri arasında yer alıyor.

Türk insanı için ev almak da hayatlarındaki en önemli kararlardan bir tanesi. Deprem kuşağında yer alan Türkiye’de, hem inşaatı yapanlar, hem de alanlar için ‘kalite ve güvenlik’ unsuru öncelikli oluyor. Bunlardan yola çıkarak, müteahhitlerimize standartlarına uygun yapı malzemeleri kullanmalarını; tüketicilerin de alırken yapı malzemeleri kalitesi hakkında mutlaka bilgi edinmelerini öneriyoruz” diyerek tüketicilerin konut alımlarında daha seçici davranmalarını istedi.

Binanın Özellikleri Yerine Depreme Dayanıklılığı Dikkate Alınmalı

İnsanların ev alırken evin konumu ve özelliklerine dikkat ettiklerini belirten Özdemir aslında sorgulanması gereken ilk maddenin evin depreme olan dayanıklılığı olduğunu söyledi. Özellikle de inşaatta kullanılan yapı malzemelerinin kalitesinin tüketiciler tarafından dikkate alınmasını isteyen Özdemir inşaatlarda kullanılan beton kalitesinin büyük bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz