Evlilik Sözleşmesi Nedir?

Evlilik sözleşmesi, evlenen çiftin evlilik öncesinde ya da evlilik sonrasında sahip oldukları veya olacakları mallara ait mülkiyet hakkının kimde olacağını, malların gelir ve giderlerinden hangi oranda yararlanılacağını ve evlilik sonrasında söz konusu malların nasıl paylaşılacağını gösteriyor.

Evlilik Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Evlilik sözleşmesi, bir diğer adı ile mal rejimi sözleşmesi, evlilikten önce ya da sonra yapılabildiği gibi evlilik töreni esnasında da yapılabiliyor. Genel olarak evlilik sözleşmesi, evlilik öncesinde yapılıyor. Evlilik sözleşmeleri noterde düzenlenebiliyor. Ayrıca alanında uzman bir avukat tarafından hazırlanan sözleşme, tarafların özelliklerine, mai konular üzerindeki anlaşmalarına göre kişiye özel olarak hazırlanması ve ardından notere onaylatılması durumunda çok daha faydalı olabiliyor.

Evlilik Sözleşmesi Yapılmazsa Ne Olur?

Eşler, evlilik sözleşmesi yapmak zorunda olmuyor. Sözleşmenin yapılmaması durumunda devreye, yasal rejim olan edinilmiş mallara katılma rejimi giriyor. Edinilmiş mallar; eşlerin çalışarak elde ettikleri ücret, çalışma gücünün kaybedilmesi durumunda alınan tazminat bedeli, kişisel mallardan elde edilen gelir, sosyal güvenlik kuruluşları ödemeleri ve edinilmiş mal yerine geçen değerler olarak sıralanıyor.

Evlilik Sözleşmesinin Sona Ermesi

Evlilik sözleşmesi ya da mal rejimi sözleşmesi, eşlerden birinin vefat etmesi durumunda ya da başka bir mal rejiminin kabul edilmesi durumunda sona eriyor. Mahkeme tarafından evliliğin iptaline, boşanma nedeni ile sona erdirilmesine ya da mal ayrılığına geçilmesine karar verilmesi durumunda mal rejimi dava tarihinden geçerli olmak üzere sona eriyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz