Evlilikte Kişisel Mallar Hangileridir?

Gerek evlilik süresi boyunca gerekse de evlilikten önce edinilen mallar üzerinde eşler çeşitli anlaşmalar kurma hakkına sahiptir. Edinilmiş mallara katılım rejimi de kurulabilen anlaşmalardan biridir. Bu anlaşma ile eşlerin her birinin kişisel mallarına ilişkin hükümlere yer verilmektedir. Bu anlaşmanın sınırları ise Medeni Kanun içerisinde yer alan kanun maddeleri ile belirlenerek uygulanmaktadır.

Edinilmiş Mallar Nelerdir?

  • Çalışma sonucunda elde edilen kazanç ile edinilen mallar,
  • Çalışma gücü kaybı sonucunda elde edilen tazminatlar,
  • Sosyal yardım ya da sosyal güvenlik kurum ve kuruluşları tarafından veyahut da personele yardım etmek amacıyla kurulan sandık ve benzeri kuruluşların yaptıkları ödemeler,
  • Kişisel mallar üzerinden elde edilen gelirler,
  • Edinilmiş malların yerine geçen değerler…

MADDE 220.

– Aşağıda sayılanlar, kanun gereğince kişisel maldır:

  1. Eşlerden birinin yalnız kişisel kullanımına yarayan eşya,
  2. Mal rejiminin başlangıcında eşlerden birine ait bulunan veya bir eşin sonradan miras yoluyla ya da herhangi bir şekilde karşılıksız kazanma yoluyla elde ettiği malvarlığı değerleri,
  3. Manevî tazminat alacakları,
  4. Kişisel mallar yerine geçen değerler.

MADDE 221.

– Eşler, mal rejimi sözleşmesiyle, bir mesleğin icrası veya işletmenin faaliyeti sebebiyle doğan edinilmiş mallara dahil olması gereken malvarlığı değerlerinin kişisel mal sayılacağını kabul edebilirler.

Eşler, mal rejimi sözleşmesiyle kişisel malların gelirlerinin edinilmiş mallara dahil olmayacağını da kararlaştırabilirler.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz