Evlilikte Kişisel Mallar Nelerdir?

Evlenen kişilerin tümü bir ömür boyu aynı yastığa baş koymak umudu ile bu yola çıkarken ne yazık ki bu kişilerin bir bölümü bu amaçlarına ulaşamadan yol ayrımına gelmektedir. Evlenmek kadar doğal olan boşanma süreci içerisinde ortaya çıkan en büyük sorunlardan biride mal paylaşımında bulunmaktır. Boşanmada mal paylaşımı için uygulanan yasal mevzuata göre bu süreç sonuçlandırılmaya çalışılırken ortak malların paylaşımı gerçekleştirilir ancak kişisel mallar paylaşıma açık değildir. Peki, evlilikte kişisel mallar nelerdir?

Boşanmada Kişisel Mal Paylaşımı Yapılır Mı?

Hayır, kişinin kendisinin edinmiş olduğu mallar boşanmada mal paylaşımı yapılırken ayrı tutulmaktadır. Ancak burada yapılan paylaşımda evlilik öncesi imzalanan bir evlilik sözleşmesi bulunuyorsa bu sözleşmenin maddeleri geçerli kabul edilir ve bu sözleşme maddelerine göre mal paylaşımı gerçekleştirilir. Böyle bir sözleşme bulunmuyorsa ve boşanan eş varlığın kendi kişisel malı olduğunu kanıtlayabiliyorsa bu durumda kişisel malın paylaşımı söz konusu değildir. Boşanma sürecinde sadece edinilmiş malların paylaşımı gerçekleştirilir ve süreç sonuçlandırılır.

Boşanma Sonrası Malların Tasfiyesi Nasıl Gerçekleştirilir?

Boşanma kararının alınması ve sürecin başlaması ile beraber ilk olarak boşanma davasına bakan hâkim boşanmada tasfiye davası işlemlerinin yapılmasını ister. Bunun için çiftin üzerine kayıtlı olan mal varlığı incelemeye alınır ve Aile Mahkemesi Hâkimi tarafından kişisel mallar ve edinilmiş mallar olarak tüm bu mal varlığı iki grubu ayrılır. Edinilmiş mallar boşanma sürecinde ortak şekilde paylaştırılır ancak kişisel malların paylaşımı aksini gösteren bir evlilik sözleşmesi bulunmadığı sürece mümkün değildir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz