Eylem Planı Nedir?

 

İnsanlar genel olarak eylem planı nedir, eylem planı nasıl hazırlanır gibi sorulara cevaplar aramaktadır.  Genel olarak anlatılmak istenirse eğer planların hayata geçirilmesi için uygulanacak olan bir çalışmaya denir. Dönüşüm, uygulama ve alt yapı gibi çalışmaların iş ve eylemlerin belirlenmesi olarak da tabir edilir. Kurumlar, kuruluşlar ve diğer paydaşların isteklerine cevap verebilen bir çalışma olup bütçe, zaman ve insan kaynağı gibi kapasitelerin belirlenmesidir.

 

Plan Raporu

 

Mekânın nasıl yapılacağına dair plan raporu hazırlanır. Plan raporunda belirtilen; planın türü, ölçeği, kapsamı ve özelliği baz alınır. Vizyon, amaç, hedef ve strateji belirlenerek koruma, kullanma esasları, alan kullanım kararları, yoğunluk ve diğer yapılaşmaya yönelik çalışmaların planlanmasının rapor haline dönüştürülmesidir. Tüm bu planlama verileri elde edildikten sonra bilgi, belge ve sonuçlar ayrı ayrı raporlanabilmektedir.

Mevcut plan üzerinden ilgili kurumlara rapor sunulduktan sonra gerekli olan bir değişim söz konusu ise gerekliliğin analizleri detaylı olarak plan raporunda belirtilmelidir.

 

Planın Unsurları

 

Mekan strateji planları sektörel ve tematik paftalar ile elde edilir.

Yerleşme, kentleşme, ulaşım, su, risk, alt yapı geliştirilmesi kısıtlı olan bölgelerin planlanması için sektörel ve tematik paftaların hazırlayacağı rapora göre belirlenir.

Bölgenin strateji planları elde edilirken bölgeni özellikleri belirtilerek sektörel ve tematik paftaların konuları çeşitlendirilebilmektedir.

Eylem planı hazırlanırken plan hükümleri, amaç, kapsam, hedef gibi süreçler için başlıklar şeklinde açıklanarak elde edilmelidir.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz