Eylül Ayı İnşaat Maliyet Endeksinde Artış!

 

İnşaat maliyet endeksi Eylül ayı baz alınarak hesap edilmesi durumunda yüzde 5,88 artış söz konusu olmuş olup, geçtiğimiz yıl ile kıyaslanması durumunda ise bu artışın yüzde 39,66 arttığı görülmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından gelen bilgilere göre Eylül ayı baz alınarak inşaat maliyet endeksi açıklanmış oldu.

İnşaat Maliyet Endeksi Son Durumu

 

İnşaat sektörü bilindiği üzere dolarda artış ve maliyetlerde yükselme söz konusu olması nedeni ile birçok firmayı zor duruma sokmuş olup, bu durum gerek devlet yetkilileri gerekse emlak sektörü tarafından yapılandırılmaya gidilerek yeni yasaların, yeni kanunların gelmesine neden oldu. Bu tabi ki firmalar için bir yapılanmaya gitmelerine neden olurken, özellikle konut fiyatlarında düşürülme ve maliyetine satışları da ön plana getirdi. Fakat buna rağmen konut alım gücü düşmüş ve alım çok da fazla söz konusu olmadı.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yeni gelen bilgilere göre Eylül ayı baz alınarak yapılan araştırmada inşaat maliyetinde yükselme gözlemlenmiş olup, aslında bu durum yadırganmadı. Bu gelen bilgilere göre, Eylül ayında bir önce ki ay baz alındığında 5,88 oranında artış görülürken geçtiğimiz yıl göz önünde alınır ise 39,66 oranında bir yükseliş olduğu görüldü. Ayrıntılı raporda ise aylık olarak bakıldığında malzeme endeksinde yüzde 8, işçilik endeksinde yüzde 0,46 artış görülürken, geçtiğimiz sene malzeme endeksinde yüzde 50,04, işçilik endeksinde yüzde 17,24 artış görüldü.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz