Konut satışları artmaya devam ederken Türkiye İstatistik Kurumu 2017 yılının Eylül ayını kapsayan kotun satış rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre Eylül ayında Türkiye ge

Eylül Ayı Konut Satışında 140 Bin Konut Sınırı Aşıldı 
Konut satışları artmaya devam ederken Türkiye İstatistik Kurumu 2017 yılının Eylül ayını kapsayan kotun satış rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre Eylül ayında Türkiye genelinde toplamda 140 bin 298 adet konut el değiştirdi. Elde edilen toplam satış rakamları ile beraber geçen yılın aynı dönemine kıyasla konut satışları yüzde 28,8 seviyesinde artış gösterdi. 
İstanbul Birinciliğini Korudu 
Konut satış hızının düştüğü İstanbul yaşanan düşüşe rağmen yine de Türkiye genelinde en çok konut satışı gerçekleştirilen il olmayı başardı. İstanbul’da Eylül ayı içerisinde 23 bin 471 konutun satışı gerçekleştirilirken bu satış grafiğe ile İstanbul tek başına toplam satış içerisinde yüzde 16,7 oranda pay almayı başardı. 
Bu dönemde en az konut satışı ise toplamda 35 konut satışının gerçekleştiği 35 konut ile Hakkari’de gerçekleşti. Toplam konut satışı içerisinde 40 bin 534 konutun satışı ise ipotekli konut satışı olarak kayıtlara geçti. İkinci el konut satışı rakamı 70 bin 279 adet olarak kayıtlara geçerken ilk kez satılan konut sayısı ise 70 bin 19 olarak açıklandı. 
En Çok Konutu Iraklılar Aldı 
Yabancılara konut satış rakamları da artarken Eylül 2017 dönemi içerisinde yabancılar 2 bin 236 adet konut satışı gerçekleşti. Yabancılar her zaman olduğu gibi en çok İstanbul’dan konut almayı tercih ederken en çok konut alan yabancılar ise Iraklılar oldu. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.