DCIM100MEDIADJI_0074.JPG

Bu haberimiz özellikle ev alacakları ilgilendiriyor. Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, kamu bankalarının Ağustos ayının başlarında konut kredisini düşürmesi olayı, konut sektörü için iyi olduğunu belirtti. Ancak ‘Konut satışlarının eylülde ağustosa göre iki katına çıkmasını bekliyoruz’ ifadelerine de yer verdi. TCMB yani Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, 25 Temmuz’da faiz oranlarında düşüş yapmıştı.

Politika faizi 425 baz puan düşerek, %24’ten %19,75’e düştü. Merkez Bankasının yapmış olduğu faiz indirimi daha sonra kamu bankaları olmak üzere banka borçlarının maliyetlerinde olan düşüşü müşterilere yansıttı. Ağustos ayının ilk günlerinden beri kamu bankaları konut kredisinin faiz oranlarında düşüşü gerçekleştirdi. Bu düşüş ise 1,49’lardan 0,99’lara çekmiş ve 180 ay vadelerle uygulanmasına karar verilmişti.

Kredi oranlarında yaşanan düşüşün olumlu etkisi, Ağustos ayı konut satış istatistiklerine yansıdı. TÜİK’in ortaya çıkan verilerine göre, Ağustos ayında Türkiye temelinde 110 bin 538 konut el değiştirdi. Değişen bu konutların %30,9’unun 34bin 148’i ipotekli bir şekilde satıldı. Ocak’ta 6 bin 537 adet ipotekli konut satışı, Ağustos ayında yılın en yüksek rakamına sahip oldu.

Geçen sene aynı aya göre %168, Temmuz ayına göre de %161,4 artış yaşandı. Bankaların faiz oranlarında düşüş göstermesi, Ağustos ayında olan konut satışlarında olan etkiyi belirtti. Eylül ayında ise Ağustos ayının iki katına çıkması bekleniliyor. Taylan açıklamasında ise;
Emlaktaki bu artışın piyasaya etkisi çok olacaktır. İnşaat sektörü yaklaşık 250 iş kolunu hareketlendiren bir sektör. Yine vasıfsız insan istihdamında da en yüksek sektörlerden birisi. 1 milyonun üzerinde insana iş sağlayan bir sektör. Bu kapsamda faizlerin düşmesi piyasadaki tıkanıklığı çözmüş olacak.” sözlerine yer verdi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz