Müteahhitler tarafından öncesinde yapılan son derece ciddi kriz açıklamalarına rağmen Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Eylül ayı konut satış rakamları beklentileri aş

Eylül Ayında Tapu Devir Rakamları Patlama Yaşadı
Müteahhitler tarafından öncesinde yapılan son derece ciddi kriz açıklamalarına rağmen Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Eylül ayı konut satış rakamları beklentileri aşmayı başardı. Açıklanan son rakamlara göre Eylül ayında konut satışlarında büyük bir artış gözlemlendi. 
Satışlar Rekor Kırdı 
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Ağustos ayı verilerine göre 120 bin konut el değiştirirken 2017 yılının Eylül ayında bu rakam daha da yükselerek 140 bin seviyesine ulaştı. 2016 yılının Eylül ayı ile kıyaslandığında ise yaşanan artışın oranı yüzde 29 olarak kayıtlara geçti. Özellikle de birinci el konut satış rakamlarında bariz bir artış yaşandığı dikkat çekerken uzun süreden beridir ilk kez sıfır konut satışları toplamı ikinci el konut satışları rakamlarını yakaladı ve yüzde 50, yüzde 50 eşitlik yaşandı. 
İpotekli Konut Satışları Düşüşte 
TÜİK tarafından açıklanan Eylül ayı konut satış rakamlarına göre ipotekli konut satışı rakamlarında ciddi bir düşüş yaşanması dikkat çekti. Ancak elde edilen bu sonuç aynı zamanda müteahhitler tarafından son derece büyük bir risk alındığı gerçeğini de gözler önüne serdi. Özellikle de son dönemde markalı konut projeleri üreticileri tarafından faizsiz konut kredisi desteği sağlanması bankaların konut kredisi faiz oranlarını yükseltmesinin bu sonuçta büyük etkisi bulunuyor. Ancak uzun vadede müteahhitlerin böyle bir riski üstlenmesi ciddi sorunlar yaşanmasına neden olacak gibi görünüyor. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.