Faiz Gayrimenkul Satışlarını Etkiledi!

 

Kredi kullanarak ev alımı, oldukça yoğun talep gören bir uygulama haline gelmiş durumlardan olurken, özellikle son zamanlarda bu durum etkisini yitirerek emlak sektöründe büyük sarsıntıya neden olmuştur. Konut alımları özellikle son yıllarda kredi ile ev alımı konusuyla birlikte açılmış durumdayken kredi faizlerinin enflasyon nedeni ile yükselmesi durumu bu durumu oldukça derinden sarsarak emlak sekötünde düşüşe neden oldu. Bu konuda açıklamalar da bulunmakta olan Realty World Elfi Gayrimenkul Brokerı Özkan Aydemir, kredi ile gayrimenkul satışları oldukça düştüğünü belirtirken, elinde parası olan kişiler ise yatırım olarak mevduat değil gayrimenkul satışlarına yöneldiğini belirtti.

Gayrimenkul Satışlarında Faizin Etkisi

 

Kredi faizlerinin yükselmesi durumu son zamanlarda yüzde 2’leri aşması konut alımlarında büyük etki göstermiş olup, direk olarak konut alımlarında düşüşe neden oldu. Yüzde 2’leri geçen faiz oranı 100 bin TL üzerinden çekilen kredinin 10 yıl vade ile geri ödemesinin 400 bin TL ile geri ödenmesini sağlarken bu durum konut kredisi çekiminde düşüş konusuna neden oldu.

Gelen açıklamalar da ise inşaat sektöründe çalışma yapan kişilerin, maliyetlerinde yüzde 30 artış yaşandığı ve bu artışın konut fiyatlarında etkisinin olmadığı hatta nakitte çevirmek amacı ile konut fiyatlarında düşüş sağlandığı belirtildi. Bu durum aslında 500 bin TL olan dairenin şuan 400 bin TL üzerinden satılmasını sağlarken, buna rağmen konut fiyatlarında faiz oranı etkisi ile alımın düştüğü belirtilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz